Jak testujeme myčky

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení.

  • mytí a sušení: 58,5 %
  • spotřeba vody a energie: 14 %
  • délka programů: 7,5 %
  • hlučnost: 7,5 %
  • obsluha: 7,5 %
  • zpracování: 5 %

Testovány jsou dva programy ‒ hlavní (univerzální, denní, automatický, auto, normal) a úsporný (ekologický, eko, bio).

Náplň myčky je uzpůsobena pro kapacitu 12 souprav nádobí. Náplň sestává z celkem 96 kusů nádobí (v případě větší kapacity je úměrně navýšena) – mělkých, polévkových i dezertních porcelánových talířů, šálků a podšálků, skleniček, kelímků, vidliček, nožů, lžic, kávových lžiček, mís a misek, plastového boxu, nerezových pánví a pečicích nádob. Náplň je rozdělena na tři části podle způsobu znečištění. V první jsou nečistoty zaschlé na vzduchu při pokojové teplotě, ve druhé jsou zapečené v troubě při teplotě 80 °C a ve třetí (pánve a pečicí nádoby) rovněž v troubě, tentokrát však při teplotách 120, respektive 160 °C. Část nádobí se ponechává nezašpiněná. Pro znečištění se používá máslo, margarín, vejce, špenát, ovesné vločky, káva, čaj, rajčatová šťáva, mléko, bramborový škrob a mleté maso. Nádobí je do myčky rozmístěno tak, aby se vedle sebe nenacházely kusy znečištěné stejnou metodou.

Sušení

Po skončení mycího cyklu zůstávají dveře myčky půl hodiny zavřené. Pokud se dvířka otevírají automaticky, probíhá hodnocení rovněž po třiceti minutách. Na každém kusu nádobí se hodnotí zaschlé kapky vody nebo stopy po stékající vodě.

Délka mycích programů

Měřeny jsou zvlášť oba mycí programy, tedy hlavní i ekologický.

Spotřeba

Spotřeba elektřiny a vody je měřena v obou sledovaných programech po celou dobu jejich trvání.

Hlučnost

Umístění myčky simuluje reálné podmínky v kuchyni, spotřebič je proto kryt shora, zepředu i ze stran. Hluk je měřen sonometrem umístěným 1,2 metru od myčky ve výšce 0,7 metru nad zemí. Měření probíhá ve třech fázích ‒ po jedné, pěti a deseti minutách. Hlučnost je posuzována také subjektivně.

Obsluha

Hodnocení návodu k použití, snadnosti plnění myčky, manipulace s koši na nádobí, čistění filtru nebo samočisticí schopnost myčky.

Zpracování

Zaměřeno na dveře, dávkovač mycího prostředku a leštidla, provedení košů, omývacích ramen a ovládacích prvků.

Přihlásit