V Německu nelze na internetu prodávat výrobky bez udání doby dodání

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 24.7.2018   

Německý soud zakázal používání nabídek „již brzy“, při kterých si zákazník výrobek předplatí, aniž by věděl, kdy jej skutečně obdrží. Opožděné doručení nebo předání dává právo k odstoupení od kupní smlouvy a nárok na vrácení zaplacených peněz. Rozhodnutí se pravděpodobně nejvíce dotkne developerských projektů.

Když se loni soud v Mnichově zabýval žalobou spotřebitelského centra Severního Porýní-Vestfálska na e-shop MediaMarktu ohledně příliš dlouhých dob dodání předplacených nových výrobků, jednalo se jen o jeden model chytrého telefonu. Kdo si jej koupil kvůli nabídce „Zboží je na cestě. Objednejte si jej!“, musel čekat nepřiměřeně dlouho, což v Německu nemohlo zůstat bez povšimnutí.

Poté, co v květnu odvolací soud potvrdil verdikt, že musí každý prodejce již před uzavřením kupní smlouvy určit a poté dodržet dobu, do kdy bude výrobek doručen nebo poskytnutá uživatelská práva na elektronický produkt, se však celá záležitost vztahuje na jakékoliv zboží. Předprodej bez přesných informací je v Německu od vynesení tohoto rozsudku porušením zákona, jelikož nesplňuje povinnost poskytnout jasné a úplné informace ještě před uzavřením koupě. Dostane-li zákazník zboží opožděně, může je odmítnout a má právo na vrácení zaplacené částky v plné výši.

Na stavební průmysl budou mít tato pravidla nejspíše nejcitelnější účinek. Developeři prodávají byty a domy zákazníkům ještě před jejich vybudováním. Nyní budou muset být připraveni při nedodržení původně avízovaného termínu peníze vrátit i s inflačním navýšením.

Přihlásit