Jak vybrat prací prostředek na vlnu a jemné prádlo

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 24.7.2018

Výrobci pracích prostředků přicházejí se stále lákavějšími a atraktivnějšími nabídkami a tvrzeními. Některá z nich jsou jen marketingovými triky, jiným je dobré věřit. Třeba informaci, že vlna a jemné prádlo potřebuje speciální péči.

Pokud máte vy či vaši rodinní příslušníci ve svém šatníku vlněné či hedvábné kousky oblečení, kupte si na ně speciální prací prostředek. Prodává jej většina zavedených značek klasických prášků právě s dovětkem „na vlnu a jemné prádlo“, „wool and silk“ a podobně.

Od běžných pracích prostředků se liší šetrnějším složením, například absencí enzymů a bělidel, která by mohla strukturu choulostivého prádla narušit. Tento typ prádla tedy neperte s odolnějšími materiály, třeba bavlnou – mohli byste jej poškodit.

Velký nemusí znamenat výhodný

Před koupí pracího prostředku se podívejte na jeho dávkování. V obchodě ho zkoumá málokdo, tato informace je přitom mnohem důležitější než lákavý obal. Zkuste si přepočítat hmotnost balení na prací dávky a údaj porovnejte s jinými produkty. Některá na první pohled „výhodná“ balení se paradoxně moc nevyplatí, protože u nich musíte použít ve srovnání s jinými třeba i dvojnásobnou dávku.

Pro úspěšné praní je důležitý typ pracího prostředku, ale také jeho množství. Rozhodně neplatí, že čím více dáte do pračky prášku, tím lépe bude prádlo vypráno. Naopak – na látkách v takovém případě mohou ulpívat zbytky čistidla, které poté při kontaktu s pokožkou může citlivějším osobám přivodit různé alergie nebo dermatózy. Pokud je ale pracího prostředku v pračce málo, také to není dobře. Při praní v takovém případě chybí dostatek povrchově aktivních látek a některé nečistoty se tak mohou znovu usadit na textilii.

Kromě samotného prášku a jeho dávkování je pro choulostivé prádlo důležitá také teplota, ve které je práno. Vyhýbejte se vysokým teplotám, ideální je prát při třiceti stupních. Nízkou teplotou prokážete službu nejen prádlu; tento způsob je výhodný i z finančního a ekologického hlediska.

Před praním si také prostudujte návod k pračce a zvolte správný program. Některé přístroje mají v nabídce speciální program pro „praní v ruce“, jiné přímo pro vlnu, hedvábí a jemné prádlo. Tyto programy jsou šetrnější než běžné, zajišťují v bubnu menší mechanický pohyb a měly by zamezovat srážení.

Databáze testovaných výrobků

Prací prostředky na vlnu a jemné prádlo (15 výrobků)
poslední aktualizace: 27.9.2023


Přihlásit