EU upravila seznam zakázaných aerolinek

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 16.7.2018   

Evropská komise zveřejnila aktualizovanou černou listinu leteckých společností, které nesplňují mezinárodní bezpečnostní normy, a v důsledku toho na území EU nesmějí provozovat leteckou dopravu.

Kompletní seznam leteckých společností zakázaných v EU najdete zde.

Ze seznamu, na jehož zhotovení se kromě EU podílí také mezinárodní organizace EUROCONTROL (Evropská organizace pro bezpečnost letového provozu), díky zlepšeným standardům vypadly všechny indonéské letecké společnosti.  

Současná eurokomisařka pro dopravu a vesmír Violeta Bulc k tomu dodala: „Černá listina leteckých společností je důležitým nástrojem pro zajištění nejvyšších standardů bezpečnosti v evropské vzdušné dopravě. Jsem potěšena, že jsme ze seznamu tentokrát mohli vymazat všechny indonéské letecké společnosti. Považujeme to za důkaz toho, že naše snahy mají smysl.“

V současné době na evropských letištích nesmí přistávat 120 leteckých společností. Zahrnuje všechny aerolinky Afghánistánu, Angoly (s jednou výjimkou), Demokratické republiky Kongo, Džibuti, Eritrey, Gabonu, Konžské republiky, Kyrgyzstánu, Libérie, Libye, Nepálu, Rovníkové Guiney, Sierry Leone a Súdánu.

Kromě výše zmíněných plošných zákazů do EU nesmí ani Avior Airlines z Venezuely, Blue Wings Airlines ze Surinamu, íránské Iran Aseman Airlines, irácké Iraqi Airways, Med-View Airline z Nigérie a Air Zimbabwe ze Zimbabwe.

Černá listina dohromady čítá 120 dopravců. Nefunguje pouze jako účinné opatření k zajištění letecké bezpečnosti v Evropě, ale působí rovněž jako motivační faktor.


Přihlásit