TEST: Prací prášky perou lépe než gely

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 18.5.2009   

V květnovém vydání časopisu TEST vychází velké srovnání kvality pracích prášků a pracích gelů. V testu jsou zastoupeny jak dražší značkové výrobky, tak levnější výrobky privátních značek obchodních řetězců. Prací prášky si se zašpiněním poradí lépe než gely. Výsledky ukazují, že kvalitu lze při správném hledání nalézt i mezi nejlevnějšími výrobky.
Většina významných výrobců pracích prostředků doplnila portfolio svých značek i o tekuté alternativy ke svým práškům. Prací gely se staly populárními a četní zákazníci jim dávají přednost před prášky. Nezávislé srovnání kvality prášků a gelů přináší mimo jiné odpověď na častou otázku: Je lepší prát v prášku nebo v gelu?

Mezi sedmnácti pracími prostředky bylo zastoupeno devět prášků a osm gelů. Až na jeden má každý testovaný prášek tekutou alternativu. Všechny testované gely získaly minimálně o jednu známku horší hodnocení než prášky téže značky.

Rozdíl v prací účinnosti prášků a gelů je dán především jejich odlišným složením. Prací gely neobsahují bělidla a neporadí si proto především s bělitelnými skvrnami nejenom rostlinného původu. „Na druhou stranu jsou gely šetrnější ke tkaninám, nezapříčiňují jejich mechanické nebo chemické poškození a nehrozí jim ani takzvaná inkrustace, tedy hromadění nerozpustných cizích látek na tkanině,“ vysvětluje Ida Rozová, šéfredaktorka časopisu TEST.

„Podle reklamy by se zdálo, že všechny prášky jsou vynikající. Opak je pravdou. Jen některé výrobky reklamní sliby potvrdily. Překvapivě se mezi nejlepší zařadil výrobek privátní značky řetězce Lidl za méně než poloviční cenu. Z pracích gelů ani jeden nezískal hodnocení kvality „dobře“. Nejhoršími mezi prášky i gely se staly výrobky privátní značky Tesco Value.

Prací prášky jsou vhodnější pro praní více znečištěného prádla nebo prádla, které je poznamenáno skvrnami. Gely jsou díky své šetrnosti výhodné pro praní běžně znečištěného prádla. Nelze od nich ovšem očekávat zázraky.

Test pracích prostředků vychází v květnovém vydání časopisu TEST.

Kromě testu pracích prostředků vychází v květnovém vydání test mobilních telefonů vhodných pro mobilní internet, dále test bezpečnostního dveřního kování, srovnání nabídky spořicích účtů a informace o rouškách, které nechrání před novým virem chřipky.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 227 027 632
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 227 027 632

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).



Přihlásit