Test odhalil nebezpečné detektory kouře

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 3.7.2018   

Optoelektrické detektory kouře jsou jednoznačně spolehlivější než ionizační, jak zjistili kolegové z novozélandské spotřebitelské organizace Consumer New Zealand. Jejich závěry vedly ke stažení nebezpečných výrobků z tamějšího trhu.

Úkolem detektoru kouře je varovat vás v případě ohně tak, abyste stihli včas opustit dům. V kvalitě různých typů jsou však podstatné rozdíly. Přístroje je možné dělit na ionizační a optoelektrické, některé kombinují oba principy. Ionizační jsou zpravidla účinnější v rozpoznání tzv. rychle planoucího ohně, který sice vypadá divočeji, rychle spaluje hořlavé materiály a snadno se šíří, ale vzniká při něm méně kouře. Pomůže tedy například při vzplanutí papíru v koši na smetí nebo oleje na sporáku. Optoelektrické jsou naopak účinnější v rozeznání pomalu planoucího požáru, který dlouho doutná, než začne tvořit plameny. Pomůže, když začne doutnat čalounění, matrace nebo plastové části elektrických přístrojů.

Při novozélandských testech si všechny detektory poradily s oběma druhy kouře, ale ty ionizační byly až příliš pomalé při rozeznání doutnajícího požáru. Přitom právě ten může vzniknout v noci, kdy spíte, nevšimnete si ho včas a potřebujete před ním varovat, ať už se jedná o problém elektrického vedení, chycení záclon nad topením nebo špatnou izolaci kabelu u prodlužovačky. Proto jsou ionizační detektory kouře podle Consumer New Zealand nejhorší volbou. Pokud si nejste jisti, jaký detektor doma máte, stačí si jej prohlídnout – ionizační má malý žlutý znak s upozorněním na svůj (minimální) radioaktivní obsah.

Při výběru byste měli také zvážit druh baterie. Devítivoltová vydrží zhruba rok. Lithiová mívá desetiletou záruku a lze ji reklamovat, když selže po kratší době. Některé detektory lze připojit k elektrickému vedení v bytě nebo domě, ale jedná se o náročnější a dražší záležitost a stejně musí mít záložní baterii pro případ výpadku proudu.

Detektory kouře někdy spouštějí i falešný poplach. Nestává se tak jen při připálení toastu, ale i při zvýšené vlhkosti vzduchu, větší prašnosti nebo kvůli hmyzu. I když tlačítkem varovný signál vypnete, může se za chvíli znovu opakovat, pokud nezmizí spouštěč poplachu. Nepodléhejte pokušení vyndat baterii nebo dokonce odmontovat celý detektor, přijdete tak o účinné varování v případě skutečného nebezpečí. Je dobré vědět, že falešný poplach podle zjištění testů vyvolávají hlavně ionizační přístroje, což je další důvod, proč se jim vyhnout.

Detektory kouře do budoucna chystáme otestovat i my v dTestu. Můžete se tedy těšit na podrobné informace o konkrétních výrobcích na našem trhu.

Přihlásit