Jak vybrat menstruační kalíšek

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 25.6.2018

Menstruačních kalíšků na trhu sice nejsou stovky, i přesto je těžké se v jejich nabídce na první pohled zorientovat. Přečtěte si pár našich tipů, jak vybrat ten, který bude sedět právě vám.

První rozhodnutí, které budete muset jako zájemkyně o koupi kalíšku učinit, bude jeho velikost. Výrobci ji označují různě, ať už písmeny jako u oblečení (S-malá, L-velká), číslicemi (1-malá, 2-velká atd.) nebo prostě slovně.

Volba velikosti kalíšku je ovlivněna stavem svalů svalového dna pánevního. Obecně platí, že dívkám a mladším ženám je určený kalíšek menší, u starších žen (a vícerodiček) nebo krátce po porodu, kdy je svalové dno uvolněné, je potřeba volit velikost větší. Pokud si chcete být stoprocentně jistí, optimální možností je zkouška. Doporučuje se vyzkoušet si daný kalíšek v období mimo menstruaci.

Růžový, nebo čirý?

Další parametr, jímž se jednotlivé modely liší, je barva. Častá barva je růžová, na trhu najdete ale i úplně čiré kalíšky. Záleží jen na Vás, jaký výrobek zvolíte; ty barevné jsou dobarvované, ale – jak se ukázalo v našem testu – barvy jsou stálé a jejich přenos nehrozí.

Protože stejně jako vložky či tampóny se musejí i menstruační kalíšky měnit, respektive vyprazdňovat, můžete se při výběru kýženého výrobku řídit také maximální dobou použití. Pokud víte, že se k výměně nedostanete tak často, vybírejte raději výrobek, který není nutné vyprazdňovat tak často. Maximální doba použití u výrobků v našem testu se pohybovala od 4 až 8 do více než 12 hodin. Obecně se ale doporučuje kalíšek vyměňovat každých 4-5 hodin.

Parametr, který se mezi jednotlivými výrobky liší, je také materiál. Většina kalíšků je nicméně ze silikonu, případně termoplastického elastomeru. Důležitá je také velikost a tvar stopky. Není nic horšího než koupit kalíšek a zjistit, že si jej neumíte sama vyndat…

Některé výrobky také přímo v balení obsahují nádobu na čistění, u jiných si ji budete muset obstarat sama.

Dlouhověkost je pro ně typická

Posledním hlediskem je trvanlivost – výrobci u většiny modelů uvádějí, že při správném používání a dodržování hygienických zásad vydrží několik let, obvykle kolem deseti.

A nakonec obecné zásady pro používání kalíšku – po každém použití je nutné jej vyprázdnit a vyčistit, takže je dobré mít k dispozici hygienické zázemí… Kalíšek umývejte ideálně horkou vodou a mýdlem, vyhněte se vazelíně, olejům nebo kyselým čisticím prostředkům, které by jej mohly poškodit a/nebo podráždit pochvu.

Databáze testovaných výrobků

Menstruační kalíšky (9 výrobků)
poslední aktualizace: 28.6.2018


Přihlásit