Proč si vlastně pořizovat projektor, když je na trhu skutečně nepřeberné množství televizorů různých úhlopříček a cen? Většina TV přijímačů se dnes navíc chlubí přídomkem „chytrý“, a tím pádem nabízí celou řadu funkcí, které promítačky postrádají. Ty však mají v rukávu eso, na které běžné televizory nemají šanci dosáhnout. S televizí si obývák v minikino nepřetvoříte, s projektorem to není nic nedosažitelného. Již za nějakých 15 tisíc si můžete pořídit solidní přístroj, který vám v šeru bez problémů promítne obraz s více než čtyřmetrovou úhlopříčkou. Podobně velkých televizorů je jen hrstka, a když už jsou k mání, stojí majlant.
Zkrátka a dobře, na sledování filmů nebo sportovních přenosů s partou přátel, hraní videoher nebo promítání fotek z dovolených jsou projektory k nezaplacení. Do testu bylo tentokrát zasláno 15 projektorů. Cenovka jednotlivých modelů se značně lišila, nejlevnější vás přijde zhruba na 13 500 korun, nejdražší stojí takřka 80 tisíc. 12 modelů má klasickou běžnou projekční vzdálenost (výrobcem doporučované vzdálenosti se pohybují mezi jedním a 10 metry), trojice umí promítat i z blízka, a hodí se tak i do menších místností.
U všech projektorů jsme testovali kvalitu obrazu – pouštěli jsme filmy, videohry, fotografie i grafické prezentace. Měřili jsme také základní parametry obrazu, jako je světelný tok, kontrastní poměr a podobně. Testovali jsme snadnost obsluhy a také přívětivost k životnímu prostředí – všímali jsme si spotřeby, hlučnosti či zahřívání.