Test menstruačních kalíšků 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2018

Zatímco vložky anebo tampóny patří k běžným dámským hygienickým potřebám již desítky let, menstruační kalíšky se do povědomí širší veřejnosti dostávají až v poslední době. Jaká je jejich kvalita? Ochrání spolehlivě před nechtěným únikem krve? Neobsahují nežádoucí látky? Po odpovědích na tyto i další otázky jsme pátrali v laboratoři i mezi dobrovolnicemi, které kalíšky vyzkoušely na vlastní kůži.

Jednoduché vložky používaly ženy během menstruace už od pravěku, a to ve formě kožešin, mechu či vlny. Ve středověku je nahradily hadříky či speciální košile, později pratelné vložky ze starých hadrů či kusů oblečení. Menstruační kalíšky jsou z pohledu historie teprve nemluvňata.

O prvním prapředkovi těchto výrobků se mluví až v roce 1867. Tehdy se jednalo o kaučukovou nádobku, kterou uvnitř ženského těla, kde se v něm shromažďovala menstruační krev, udržoval drátěný kroužek připevněný k pásu omotanému kolem boků. Bez kroužku se o 70 let později obešel výrobek z dílny Švéda Henryho Zöllera. Ten si nechal patentovat kalíšek ne nepodobný tomu, který používají ženy v současnosti. Na rozdíl od dnešních většinou silikonových produktů byl ale gumový. V 19. ani 20. století si však kalíšky oblibu mezi ženami moc nezískaly. Jejich popularita začala vzrůstat až v posledních několika letech.

Všestranné využití

Kalíšky jsou v současné době považovány za plnohodnotnou alternativu k vložkám či tampónům, a výběr konkrétní hygienické potřeby je tak otázkou  preference konkrétní ženy. Uživatelky si kalíšek zavádějí přímo do pochvy, kde se v něm shromažďuje menstruační krev. Ta by měla díky podtlaku, který se vytvoří po zavedení a těsném přilnutí kalíšku ke stěně pochvy, stékat pouze do něj a ne vně. Kalíšek se může používat během klidového režimu, spánku, chůze, ale třeba i náročnější fyzické aktivity či při sportu. Pojme zhruba 30 mililitrů tekutiny a důležité je dbát na jeho pravidelné vyjímání, vyprazdňování a čistění. Konkrétní doba použití není přesně definována, záleží na mnoha faktorech, jako je typ a velikost kalíšku nebo síla krvácení. Ideálně se doporučuje výměna kalíšku v rozpětí čtyř až dvanácti hodin.

V našem testu jsme výrobky podrobili praktickým zkouškám, jichž se u každého kalíšku ve třech menstruačních cyklech zúčastnilo 4 – 6 žen, které testovaly, jak jsou kalíšky pohodlné, jak snadno se do těla vkládají i z něj vyjímají i další aspekty používání. Neopomněli jsme ani chemické testy nežádoucích látek, odolnost stopky nebo instrukce k použití.


Testované výrobky - menstruační kalíšk (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Menstruační kalíšky (9 výrobků)
poslední aktualizace: 28.6.2018


Přihlásit