Test kuchařských nožů 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2018

Naši prapředkové by nejspíš svůj pěstní klín vyměnili za cokoliv z dnešní nabídky nožů. Jenže ta se za uplynulá desetiletí tak rozšířila, že se v ní moderní člověk topí. S trochou nadsázky totiž můžeme říct, že speciální nože dnes existují skoro na všechno. Pokud byste rádi krájeli většinou jen jedním nožem a hledáte spíše univerzálního pomocníka při vaření než specialistu, podívejte se, který z 26 kuchařských nožů v našem testu by se vám mohl hodit.

Bez nože bychom si ani v moderním věku dlouho neporadili. A to teď máme na mysli výlučně nože, které se používají v kuchyni. Nože lovecké, mačety, meče, všelijaké další čepele, nůžky či součásti složitějších přístrojů ponecháváme zcela stranou. I bez nich je totiž množina kuchyňských nožů pořád dost veliká.

Běžní uživatelé kuchyňského zařízení dost často vystačí s jedním typem nože, který využívají při většině prací. Někdo preferuje menší nožík, například k čištění zeleniny a drobnému krájení, a vedle toho kuchařský nůž, který si poradí s kilogramem mrkve i masem na guláš. Fajnšmekři a všichni, do rádi a často vaří (a krájejí) mívají sadu nožů ještě trochu širší. Vedle již zmíněných dvou patří mezi oblíbené nástroje například nože špikovací, plátkovací, filetovací, cukrářské, na loupání, na pečivo, na sýr nebo nože japonské a čínské.

Výrobci speciálních nožů uzpůsobují tvar čepele, ostří, výbrus a složení materiálů na míru potravině, kterou mají pokořit, a také typu krájení (řezání, přítlak, houpání apod.).  Cílem je činnost usnadnit a čistými řezy jídlo naporcovat tak, aby nedošlo k jeho poškození. Koupě speciálního nože se však vyplatí zejména těm, kteří jeho potenciál využijí. Snadno se totiž může stát, že se z něj stane lapač prachu, zatímco víceúčelový nůž bude na roztrhání. 

Do našeho testu jsme proto vybrali nože kuchařské, které by měly dobře posloužit k většině běžného krájení.  Byly mezi nimi nástroje z uhlíkové oceli, z nerezu i keramiky - všechny s hladkým ostřím. Délka čepele se nejčastěji pohybovala kolem 20 cm.

S pomocí normy jsme například zkoumali, jak jsou ostré a tvrdé či kolik toho vydrží jejich ostří i rukojeť. Panel testujících během praktických zkoušek posuzoval, jak dobře se s noži porcuje například sýr, rebarbora nebo syrové maso.


Testované výrobky - kuchařské nože (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kuchařské nože (26 výrobků)
poslední aktualizace: 28.6.2018


Přihlásit