Test kuřecích prsních řízků 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2018

Kuřecí maso přijde vhod po celý rok, ale v grilovací sezóně po něm leckdo sáhne častěji. Ze sortimentu děleného kuřecího masa padla naše volba na oblíbené prsní řízky. Jedenáctka zástupců putovala do laboratoře, kde na ně čekala série chemických a mikrobiologických zkoušek. Výsledky nás úplně nepotěšily, třetina vzorků měla problémy. Kuřata trápilo nejen větší množství vody, ale i nežádoucí mikrobi.

Pro letní měsíce jsme zvolili sezónní téma a přinášíme test kuřecích prsních řízků. Důvod je nasnadě, léto je pevně spjato s grilováním, a pokud jde o kuřecí maso, tak prsní řízky končí na grilu nejčastěji.

Objeli jsme supermarkety a přivezli z nich 11 vzorků balených chlazených kuřecích prsních řízků. Všechny neprodleně převzala laboratoř, aby mohla v sérii zkoušek prověřit jejich kvalitu a bezpečnost. Zajímalo nás, zda kuřecí maso neobsahuje příliš mnoho vody, zda se v něm neskrývají nebezpečné bakterie a zbytky antibiotik. Také jsme sledovali, jakou péči si výrobci dali s opracováním řízků. Bohužel jsme narazili na několik vzorků, které nedokázaly vyhovět zákonným požadavkům.

Jedním z hlavních parametrů kvality a poctivosti kuřecího masa je obsah vody v něm. Přesněji řečeno poměr, kolikrát obsah vody převažuje nad obsahem bílkovin. U kuřecích prsních řízků by neměl přesáhnout hodnotu 3,40 a test ukázal, že dva výrobky pod maximální povolenou hodnotou neprošly.

Předpisy u kuřecího masa rovněž sledují a limitují obsah salmonel. Legislativa je přísná, aby kuřecí maso vyhovělo, nesmí se salmonela objevit ani v jednom z pěti kontrolovaných balení. Striktní přístup je namístě, k nákaze salmonelózou totiž člověku stačí pouhých 20 bakterií. I s mikrobiální bezpečností však měla kuřata problémy – nežádoucí salmonely jsme nalezli u tří testovaných značek. V řízcích Albert a Tesco jsme salmonelu objevili v jednom balení z pěti. U Vodňanských kuřat však nevyhovovaly rovnou tři balíčky z pěti. Na přítomnost salmonel jsme narazili také v jednom balení rumunských řízků značky Coco Rico.

Zajímavé výsledky přinesla i zkouška antibiotické rezistence. Tak se označuje problém, kdy bakterie získaly odolnost vůči často používaným antibiotikům. Důsledky rozšíření rezistentních mikrobů jsou více než nepříjemné – pokud člověka taková bakterie nakazí, běžně používané léky by proti tomu nemusely účinkovat. S rezistencí jsme se setkali i u testovaných kuřecích řízků. Ověřovali jsme ji u 16 různých mikroorganismů a v nějaké podobě jsme ji nalezli u 11 z nich.

Na druhou stranu v samotném kuřecím mase jsme žádná antibiotika nenašli a docela dobře dopadlo i zbožíznalecké posouzení. Při něm jsme sledovali, zda jsou řízky správně opracovány a hledali jsme na nich případné vady a odchylky.


Testované výrobky - kuřecí prsní řízky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kuřecí prsní řízky (11 výrobků)
poslední aktualizace: 28.6.2018


Přihlásit