Zkoušeli jste někdy někoho vyhledat na internetu? Podařilo se vám to? Překvapivě se o mnoha lidech dozvíte ledacos a po jiných neobjevíte ani stopu. Ti druzí nemusejí být sítí nepolíbeni, naopak – nejspíše vědí, jak si uchovat soukromí.
Evropský soudní dvůr rozhodl, že v některých případech můžete požádat o vymazání svých údajů z vyhledávače Google. Verdikt se zakládá na pravidlech ochrany osobních údajů unie, která určují způsob, jakým mají veřejné instituce i soukromé společnosti zacházet se soukromými informacemi.
Chcete-li této možnosti využít, musíte o to Google požádat, a platí to i pro ostatní internetové vyhledavače jako Yahoo nebo Bing. V žádosti můžete poukázat na konkrétní odkaz či informaci, kterou si nepřejete ve vyhledávání šířit, a na důvody ke svému rozhodnutí. Online formulář Googlu najdete na https://www.google.com/webmasters/tools/legal-removal-request?complaint_type=rtbf&visit_id=0-636631881712111505-3165831202&rd=1, ale dostanete se k němu i jednoduchým zadáním Odstranění informací z Googlu.
Evropský soudní dvůr upozorňuje také na důležitost svobody vyjadřování a práva na informace, která jsou zvažována při rozhodování o vymazání informací o konkrétních osobách. Snáze se například domůžete vymazání údajů o vyšetřováních a soudních přelíčeních z minulosti než těch, která právě probíhají. Nechcete-li, aby se ostatní přes vyhledavač dostali k vašim příspěvkům v diskuzích, nebudete to mít tak jednoduché. Pokud vyhledavač přece jen vašemu přání vyhoví, na stránkách nebo sítích, na kterých jste je zveřejnili, přesto zůstanou.
Veškeré informace o vymazávání z výsledků vyhledávání a způsobech jejich posuzování na Googlu naleznete na https://transparencyreport.google.com/eu-privacy/overview.