Věrnostní programy bývají nevýhodné a zákazníky obírají o osobní údaje

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 31.5.2018   

Věrnostní systém Payback spotřebitelům nabízí jen malé slevy - jeho hlavním cílem je umožnit prodejcům sběr užitečných dat.  O případu nás informovala rakouská spotřebitelská organizace VKI.

Program Payback se nedávno rozšířil z Německa do Rakouska, ale i k nám – jeho služeb využívají drogerie dm. Provozovatel Paybacku sbírá různá data o nákupních zvyklostech spotřebitelů, a za to jim nabízí slevy. Za každé utracené euro v Rakousku dostane zákazník k dobru jeden cent. U nás je za každých 25 Kč nákupu reálně 25 haléřů.

VKI varuje před euforií a honem za bonusovými body. Když budete nakupovat více, než skutečně potřebujete, nebo přestanete srovnávat ceny od různých prodejců, nabízená sleva se vám nevyplatí. Kromě toho je Payback program, který se neváže na jednu značku nebo prodejní řetězec, a proto si snadno vytvoří váš nákupní profil podle údajů od různých prodejců.

Finanční expert VKI Bernd Lausecker říká, že hlavním zájmem programu Payback je zcela zjevně sbírání dat, které lze použít k cílené reklamě.

Říká se, že slevy nejsou zadarmo. Je to tak nejen s Paybackem. Proto je nutné při nákupech přemýšlet, aby se vám věrnostní programy vyplatily. A nezapomínejte, že je na vás, kolik jim poskytnete soukromých údajů.

Přihlásit