Jak vybrat dětské sluneční brýle

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.4.2020

Nabídka dětských slunečních brýlí na trhu je velmi široká co do barev, tvarů i velikostí. Jak se v záplavě těchto výrobků orientovat a jak vybrat ty pravé vám poradí následující text.

Ač mnoho lidí nosí sluneční brýle spíše jako módní doplněk, jejich hlavní funkce není estetická, ale ochranná. Jde o ochranu před škodlivým UV zářením. To může poškodit rohovku a sítnici oka či způsobit třeba zánět spojivek, a tak je potřeba před ním dětské oči chránit.

Klíčová je ochrana proti UV záření

Současná norma ČSN EN ISO 12312-1 určuje brýlím povinnou ochranu proti UV záření o vlnové délce 380 nm. Všechny výrobky, které tedy prošly oficiálně na evropský trh a byly schváleny, by danou ochranu proti UV záření měly zajistit. Určitě tedy doporučujeme kupovat brýle v optice či důvěryhodném obchodě, kde máte jistotu, že zde prodávané výrobky prošly schvalovacím procesem.

Kromě ochrany proti škodlivému UV záření je důležitá i velikost brýlí. Ty by měly být dost velké a široké, aby chránily celou plochu očí, a ne moc těsné, aby nezpůsobovaly nepříjemné otlaky na nose či za ušima.

S černými jen k moři a na hory

Co se týče barvy sklíček (tzv. zorníků), podle odborníků se pro sluneční brýle nejlépe hodí hnědá nebo šedá. Tmavší, tedy černá skla, jsou ideální na hory nebo k moři, kde je intenzita slunečního svitu vyšší než například ve městě. Dětské brýle by měly být také co nejlehčí (testované modely vážily od necelých 14 do 20 gramů, což je ideální hmotnost).

Dalším důležitým parametrem je materiál. Pro děti jsou ideální plastové obroučky, hlavně proto, že jsou pružné, pevné a lehké.

Typ obrouček vybírejte podle toho, jaký má vaše dítě obličej. Stejně důležitá je i velikost očí a vzdálenost mezi nimi. Každé dítě je jiné, a co vyhovuje jednomu, pro druhého být dobré nemusí.

Oči by měly být uprostřed skel a brýle by je měly úplně obklopovat – tak, aby nedocházelo k bočnímu průniku UV záření. Řasy by se ani při mrkání neměly dotýkat skel, aby se oči příliš neunavovaly.

Na výběr brýlí si vyšetřete dostatek času a do obchodu zavítejte s dítětem. Brýle, které uživatelé vychvalují na internetu či Vám doporučí známí, nemusejí Vaší ratolesti sedět.

Závěrem dodejme, že je dobré dětský zrak chránit nejen pomocí brýlí, ale i jiných ochranných pomůcek, zejména čepice s kšiltem.

Databáze testovaných výrobků

Dětské sluneční brýle (16 výrobků)
poslední aktualizace: 31.5.2018


Přihlásit