Test čističů WC 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2018

Koupelna a toaleta často bývají výkladními skříněmi naší čistotnosti a jejich údržbě věnuje řada z nás nemálo úsilí. Naštěstí na to nejsme sami a můžeme počítat s pomocí různých úklidových prostředků. Na jedny z nich jsme se podívali blíže a vyzkoušeli, co dokážou tekutí pomocníci pro čistění toalet. Nakoupili jsme 18 výrobků a jejich síly konfrontovali se třemi nejběžnějšími druhy nečistot. Přesvědčivě si vedly pouze tři, většina přípravků si vylámala zuby na vodním kameni.

Aktuální test čističů WC přinášíme na objednávku čtenářů. Prostředky pro údržbu toalety totiž získaly nejvíce hlasů v anketě na našem facebookovém profilu.

Nakoupili jsme 18 přípravků určených k údržbě toalet, klasické, ekologické i ty deklarující dezinfekční účinek. Následně jsme v laboratoři nechali vyzkoušet jejich čisticí schopnost a podle dostupných údajů jsme posoudili jejich šetrnost z životnímu prostředí.

Schopnost vypořádat se se špínou ověřoval dlaždicový test. Na keramické dlaždičky jsme nanesli přesně odměřené množství standardizované špíny.  Čisticí účinnost jsme prověřovali na třech nejobvyklejších typech záchodové špíny – vápenatých usazeninách, rzi a močovinových usazeninách.   Při dlaždicovém testu jsme rovněž zohlednili dva možné způsoby čistění toalety. Při zkoušce statického účinku jsme pouze nakapali prostředek a nechali ho volně působit. Při dynamické zkoušce jsme prostředek po půl hodině účinkování mechanicky setřeli, čímž se simulovala situace, kdy se toaleta vyčistí kartáčem. Zároveň jsme provedli i srovnávací vodní pokusy, které proběhly úplně stejně, jen se místo čisticího přípravku použila čistá voda.  Pokud některý z přípravků fungoval hůř než voda – a takové případy skutečně byly - limitovali jsme jeho hodnocení.

WC čističe patří k agresivnějším druhům domácí chemie. Jejich šetrnost k životnímu prostředí jsme hodnotili na základě složení uvedeného na obalu a v průvodní dokumentaci. Zajímaly nás některé parametry, které se sledují při udělování evropské známky Eco Label – deklarovaný dezinfekční efekt, či přítomnost vybraných zakázaných nebo omezených chemikálií. Můžeme dodat, že nezávislý ekologický certifikát nenesl obal žádného testovaného výrobku, včetně těch, které se za ekologické označovaly.


Testované výrobky - WC čističe (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Čističe WC (18 výrobků)
poslední aktualizace: 31.5.2018


Přihlásit