Test dětských autosedaček 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2018

Zkoušky dětských zádržných systémů se staly nedílnou součástí červnových vydání našeho časopisu. Také tentokrát jsme vybrali řadu autosedaček různých hmotnostních a velikostních skupin a podrobili je nemilosrdným nárazovým zkouškám i praktickým testům obsluhy. Většina sedaček dítě ochrání dobře. I tentokrát jsme ale narazili na modely, které v crashtestech zklamaly, jiné zase obsahovaly chemikálie, které mohou škodit zdraví.

Dětské autosedačky jsou na našich silnicích stále poměrně novou záležitostí. Bezpodmínečná povinnost jejich používání pro všechny děti platí teprve od roku 2008. Německý autoklub ADAC, se kterým na testech dětských autosedaček spolupracujeme, ovšem zádržné systémy poprvé zkoušel již v dubnu 1966. Můžeme tak směle prohlásit, že co do zkušeností a odbornosti v oblasti bezpečnosti dětských pasažérů nenajdete v Evropě větší autoritu.

Výsledky testů dětských autosedaček si v průběhu let vybudovaly respekt ze strany motoristických klubů i samotných výrobců. Zkoušky svou náročností dalece přesahují požadavky platných norem, čímž zkušebna motivuje jednotlivé značky k vyvíjení bezpečnějších a kvalitnějších výrobků – kupříkladu boční nárazy testoval ADAC dlouho před tím, než to začala požadovat norma.

Testovací program, kterým všechny autosedačky procházejí, zůstává již déle než tři roky neměnný. Nejdůležitějším parametrem pochopitelně i nadále zůstává ochrana dítěte, která se na celkové známce podílí 50% vahou. Kromě toho jsme nechali proklepnout i snadnost obsluhy, ergonomické aspekty sedaček a také to, zda neobsahují nežádoucí a potenciálně škodlivé látky.


přibližně od 4 do 12 let (porovnat)

přibližně od 1 roku do 12 let (porovnat)

přibližně od 1 roku do 4 let (porovnat)

přibližně do 12 let (porovnat)

přibližně do 4 let (porovnat)

přibližně do 18 měsíců (porovnat)

přibližně do 1 roku (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Autosedačky 2015–2019 (187 výrobků)
poslední aktualizace: 22.10.2019


Přihlásit