Ptejme se předem

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 1.9.2017   

Když se chystáte nakupovat, těžko vás napadne, že by se hodilo před nákupem nastudovat psychologii, marketing či právo. Jenže obchodníci poznatky z těchto oborů mají a mnohdy je chytře využívají. Chcete s nimi držet krok? Nejčastější pasti jsme zachytili v sérii článků, které čerpají ze skutečných příběhů z naší poradny.

Často si neuvědomujeme, že se při nakupování zboží či sjednávání smluv o poskytnutí různých služeb můžeme setkat s mnoha triky ze strany obchodníků. Někdy je využívají způsobem, který je v mezích slušného fungování v tržní společnosti, mnohdy ale v míře, která tuto pomyslnou hranici překračuje a může poškodit naše zájmy. Ve smluvním vztahu s obchodníkem jsme jakožto nakupující obvykle tou slabší stranou, a proto je namístě se včas posílit užitečnými informacemi. Nejčastěji totiž chybujeme právě tím, že se neptáme na vlastnosti nakupovaného zboží či služby předem.

Máte-li spotřebitelský problém, máte kam se obrátit. Využijte naši poradnu na telefonním čísle 299 149 009. Je v provozu každý všední den od 9 do 17 hodin. Poradenství poskytujeme bezplatně, za volání platíte pouze cenu běžného hovorného dle svého tarifu.

V některých případech nemusí jít nutně o záměr či manipulaci obchodníka, ale třeba jen o chybnou interpretaci práva, kdy prodávající ve smlouvě či osobně sděluje svůj pomýlený názor tak přesvědčivě, že ho nepoučený nakupující přijme jako fakt. To ovšem nic nemění na tom, že nezákonná ustanovení zůstanou nezákonnými a zákazník se jimi nemusí řídit.

Jindy se ale jedná přímo o marketingové či psychologické triky. Vycházejí z průzkumů chování nebo využívají pudového jednání, jež je lidem vlastní. Pokud si k tomu přičteme nedostatek času a nakupování ve spěchu, výsledkem je, že se lidé mnohdy před pořízením zboží či služby vůbec neptají na důležité věci. A to nejen při běžných nákupech, ale třeba ani před uzavřením smlouvy ohledně finančního produktu. Splést se samozřejmě může každý a není žádná hanba to přiznat. Byla by ale škoda se z těchto chyb nepoučit.

Před nákupem se vždy ptejte na vlastnosti zboží, obsah služby, na svá práva a své povinnosti, které ze smlouvy budou vyplývat. Díky zkušenostem a příběhům z naší poradny jsme identifikovali klíčové oblasti, ve kterých spotřebitelé tímto stylem nejčastěji chybují, a popsali tyto nástrahy v článcích, které si můžete přečíst na kartě Související články.

Související články

  • Co je třeba k vyřízení půjčky?

    V posledním vydání loňského roku jsme se na tomto místě zabývali spotřebitelskými úvěry. U nich jsme se zaměřili na náležitosti úvěrové smlouvy, úrokové sazby či specifické podoby úvěru a určitě vám neuniklo, že jsme vás od tohoto finančního produktu neskrytě odrazovali.…

  • Pravidla nakupování a vracení zboží v e-shopu

    Kdo by neznal a někdy nevyužil možnost nakoupit v internetovém obchodě. Z pohodlí domova a v kteroukoliv denní či noční hodinu objednáte, zboží rovnou zaplatíte a už jen čekáte na jeho doručení, případně na výzvu k osobnímu odběru. Jak ale vybrat bezpečný e-shop?…

  • Vrácení zboží nerovná se reklamace

    Opakované uzavření kamenných obchodů během pandemie nového koronaviru ještě více zvýraznilo už tak rostoucí trend nakupování přes internet. Kromě pohodlí domova a snadnější dostupnosti pestřejší nabídky zboží patří mezi jeho výhody i možnost odstoupení od smlouvy, tedy vrácení zboží bez udání důvodu. Kdy vám toto zákonné právo náleží?…

  • Stavba a rekonstrukce domu či bytu

    Oproti smlouvě kupní spočívá smlouva o dílo převážně v určité činnosti a práci. Smlouva o dílo a zhotovení věci na zakázku ale mají rozdílná pravidla. Kupujete-li si věc, která se má teprve vyrobit, a celý proces včetně materiálu zajistí prodejce, postupuje se podle pravidel pro kupní smlouvu. Do této kategorie spadá například výroba nábytku. O smlouvu o dílo se jedná v situacích, kdy dodáte materiál, který si necháte zpracovat.…

  • Finanční úskalí bydlení v nájmu

    Výše nájemného a plateb za služby spojené s bydlením jsou jednou z hlavních věcí, které nájemce zajímají. Ne každý si však uvědomuje, že vedle těchto položek může během trvání nájmu očekávat i další výdaje. Některým lze předejít dobře sepsanou nájemní smlouvou, jiným řádným chováním během nájmu.…

  • Co byste měli vědět o podnájmu bytu

    V běžném životě se slova nájem a podnájem často zaměňují, stejně tak se někdy nesprávně používají pojmy nájemce, podnájemce a pronajímatel. Mezi nájmem a podnájmem jsou ale podstatné rozdíly. Například zatímco pronajímatel může dát nájemci výpověď z nájmu bytu jen z důvodů daných zákonem, ukončit podnájem je výrazně jednodušší.…

  • Jak bezpečně nakupovat roušky a respirátory

    Zdá se, že nepoctiví obchodníci nikdy nespí. A to ani v době koronavirové pandemie. Spotřebitelé se tak stávají, v obavách o zdraví své a svých blízkých, snadným terčem mnohých klamavých reklam, a někdy i podvodných praktik. Tomu nepomáhá ani nepřehlednost trhu s ochrannými pomůckami.…

  • Spotřebiče musí být opravitelné

    Od března letošního roku platí pro dodavatele určitých výrobků do Evropské unie nová pravidla. Bílá elektronika a displeje budou moci na trh EU pouze za přísnějších podmínek. Jednou z nich bude možnost jejich snadného rozložení a složení, či povinnost zajištění dodávek náhradních dílů až po dobu deseti let od ukončení výroby.…

  • Jak vybrat aplikace na skenování PDF

    Jednoduše si je stačí stáhnout a vyfotit s nimi požadovaný dokument. Ten pak upravíte, uložíte v různých formátech a odešlete či nasdílíte. Řeč je o skenovacích aplikacích. V základu zvládnou vytvořit dokument v PDF, některé pak umí i obrázek (JPG/PNG).…

  • Koupě nemovitosti přes realitní kancelář

    Pořízení nemovitosti, ať už takzvaně za hotové, nebo pomocí úvěru na bydlení, bývá pro běžné smrtelníky největší životní investicí. I když se na realitní kanceláře obracejí spíše prodávající, pomoc při výběru nemovitosti nebo zajištění hladšího průběhu samotné koupě jsou důvodem, proč jejich služby vyhledávají i kupující.…

  • Na co si dávat pozor při online nákupech zboží a potravin

    V uplynulých týdnech a měsících došlo k podstatnému nárůstu nákupů přes internet. Značná část kamenných obchodů byla totiž poměrně dlouhou dobu uzavřena, jiné sice prodávat mohly, nakupující však přesto volili objednávku zboží, které jim přiveze kurýr až domů, aby co nejvíce omezili kontakt s jinými lidmi.…

  • Srovnání darovacích portálů

    Internetové platformy v posledních letech přibližují Čechům charitativní a jiné dobročinné sbírky, které zde doposud neměly takovou tradici jako v některých jiných zemích. Právě dostupnost a zjednodušení přispívání je nepopiratelnou výhodou takových webů, zároveň ale jejich prostřednictvím často proteče velké množství peněz.…

  • Nájem bytu po novele občanského zákoníku

    Jedním ze základních pravidel upravujících nájem bytu je ochrana nájemce jako slabší smluvní strany. Toto pravidlo se projevuje výslovně v řadě ustanovení občanského zákoníku. Používá se i jako vodítko při řešení případných sporů mezi nájemcem a pronajímatelem.…

  • Jak na výběr dovolené v tuzemsku

    Chystáte-li se dovolenou strávit v Česku, asi nebudete listovat katalogy cestovních kanceláří, kde byste si vybrali kompletní zájezd s dopravou, ubytováním a dalšími službami. Pokud si dovolenou sestavíte z jednotlivých služeb sami, nebude vás zákon chránit tak dobře jako v případě zájezdu, který je pojištěný, a případné škody řeší jeho organizátor.…

  • Jak naplánovat dovolenou a na co si přitom dát pozor

    Dovolenou má snad každý z nás spojenou s časem odpočinku, poznáváním nových míst, lidí a kuchyně. Její plánování s sebou ale přináší otázku, zda využít služeb cestovních kanceláří a agentur, nebo jestli cestovat na vlastní pěst. Před finálním rozhodnutím je nutné zvážit všechna pro a proti.…

  • Nová pravidla pro realitní kanceláře

    Realitní kanceláře a makléře často předbíhá jejich nechvalná pověst. Někteří zákazníci si stěžují na laxnost či neodbornost při poskytování služeb, nebo dokonce na triky realitních kanceláří vedoucí k získání provize bez práce. Na druhou stranu, pokud budete jednat na vlastní pěst, můžete postrádat jak odborné znalosti, tak obchodní dovednosti.…

  • Je váš šatník fér?

    Přemýšleli jste někdy nad tím, kdo vyráběl oblečení, které máte právě na sobě? Za jakých podmínek pracoval? Chtěli byste vědět, jaký je původ vašich oděvů?…

  • Jak bezpečně nakupovat roušky a další ochranné prostředky

    Bohužel ani nouzový stav spojený s pandemií nemoci COVID-19 nezastavil nepoctivé obchodníky, kteří se snaží využít strachu lidí a co nejvíce na složité situaci vydělat.…

  • Marketingové triky e-shopů

    Někdo by řekl, že v pohodlí a klidu domova, daleko od naléhajících prodavačů, vlezlé hudby, davů lidí a matoucího uspořádání prodejny budeme dělat rozvážnější spotřebitelská rozhodnutí. Opak ale bývá pravdou.…

  • Fair trade není charita

    Pro většinu sportů platí, že bez „fair play“ to nejde. I v globálním obchodování sílí snahy o nastavení takových pravidel, která umožní férové pracovní a životní podmínky i odměnu pěstitelům a řemeslníkům, kteří stojí na začátku životního cyklu mnoha produktů.…

  • Fotosrovnání aneb Najdi pět rozdílů

    Čtete při výběru potravin informace na etiketách? Věříme, že ano. Ale také věříme, že se nikdo občas neubrání impulzivnímu nákupu podle aktuální nálady. Tehdy zpravidla vyhrává výrobek, který na sebe dokáže strhnout nejvíce pozornosti.…

  • Na co si dát pozor při vánočních nákupech

    S blížícími se Vánoci přichází už tradiční nákupní horečka. Důležité je nepouštět se do nákupu vánočních dárků po hlavě a bez předchozí rozvahy. Dobře zvažte své finanční možnosti a vytvořte pro svou peněženku únosný plán. Zamyslete se.…

  • Odolejte marketingovým trikům

    Spotřebitelé musí mít vždy na paměti, že hlavním zájmem každého obchodníka je zisk. Získávání zákazníků se tak může někdy zvrhnout v neférovou hru. Na jaké nástroje z oblasti marketingu a reklamy je především radno dát si pozor?…

  • Jak na výběr kroužků pro školáky

    Nejen na začátku nového školního roku řada z vás vybírá kroužky či jiné mimoškolní aktivity pro své děti. V nabídce najdete kroužky sportovní, výtvarné, taneční, dramatické, přírodovědecké, technické, turistické či vědecké.…

  • Úskalí autopůjčoven v zahraničí

    Chystáte se na dovolenou do zahraničí bez auta? Pokud si plánujete půjčit vůz v místní půjčovně, dejte si pozor, abyste nenaletěli. Důvěřiví turisté jsou snadným cílem nepoctivých půjčoven, protože neovládají místní jazyk ani legislativu.…

  • Blesková výměna – opravdu se tato služba vyplatí?

    Zákon prodejcům nařizuje, aby reklamaci řešili bez zbytečného odkladu. Pokud jste však v minulosti reklamovali zboží, možná víte, že se reklamační proces může podobat boji s větrnými mlýny. Prodejci proto přišli se službou, v rámci které vám vadné zboží okamžitě vymění za nové. Je to ale opravdu tak výhodné?…

  • Dejte si pozor při online nákupu vstupenek na festivaly

    Se začátkem festivalové sezóny varujeme spotřebitele, aby se vyhnuli nákupu vstupenek na pochybných online portálech, které je přeprodávají. Ve spolupráci se spotřebitelskými organizacemi z dalších sedmi evropských zemí (Belgie, Finsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Švýcarsko) zahajujeme kampaň na rozšíření povědomí spotřebitelů o rizicích spojených s nákupem vstupenek od přeprodejců.…

  • Kupujete byt či dům? Pozor na rezervační smlouvu

    V inzerátu na realitním serveru jste si vyhlédli zajímavou nemovitost a domluvili si prohlídku. První dojem byl úžasný a dům či byt se vám líbí. Co se bude dít dál? Cílem realitních makléřů bývá prodat co nejdříve a za co nejvyšší cenu, proto se vás mohou snažit dotlačit k rezervaci nemovitosti.…

  • Reklamace v kadeřnictví – lépe jí předcházet

    Nepovedená úprava vlasů je něco, co se řada spotřebitelů a spotřebitelek bojí reklamovat. Zákazník si nemusí nechat líbit to, co mu kadeřník na hlavě napáchal. Nápravu může žádat za křivý sestřih, špatně obarvené vlasy nebo tehdy, když prodloužené vlasy vypadávají. Nespokojenost s výsledkem je třeba oznámit kadeřníkovi co nejdříve.…

  • Rizika online seznamek

    Hledáte svou spřízněnou duši přes internet? Dejte si pozor na placené online seznamky s lákavými nabídkami prémiového členství na zkoušku. Touha po ideálním protějšku může totiž velmi snadno skončit jako nepříjemně drahá zkušenost a místo vysněného partnera či partnerky vám zbude jen prázdný bankovní účet.…

  • Jak vybrat bezpečný e-shop?

    Řada lidí dává před náročnou túrou po nákupních centrech přednost pohodlí online nakupování. Špatný výběr internetového obchodu může vést k pozdějším reklamacím či náročnému vymáhání spotřebitelských práv. Jak vybrat správný e-shop a nespálit se?…

  • Nenechte se nachytat na falešné povánoční slevy

    Čeští spotřebitelé se každoročně těší na povánoční slevy a výprodeje. Jak ale ukazují zkušenosti pozornějších zákazníků a šetření prováděná dozorovými orgány, deklarované slevy často žádnými slevami nejsou. Co je dobré mít na paměti, abychom „výhodné“ koupě posléze nelitovali? Na co si dát pozor, abychom díky slevám opravdu ušetřili?…

  • Když chcete platit

    DPH, platební karta, čip a PIN, stravenky, poškozené bankovky… Už ani poslední krok nákupu, placení u pokladny, není tak jednoduchý, jako tomu bývalo kdysi. Může obchodník odmítnout bankovku vysoké hodnoty nebo naopak hrst mincí? A co poplatky za placení kartou?…

  • Mobilní tarify

    Stal se naším nejlepším kamarádem. Plní roli asistenta, poradce a prostřednictvím nejrůznějších komunikačních aplikací také důvěrníka, který ví o každé naší radosti i starosti. Kdo že je tím všestranným a nepostradatelným pomocníkem?…

  • Jak na změnu dodavatele energií

    Mnoho lidí nemá rádo změny. Pesimisté pak tvrdí, že každá změna je změnou k horšímu. Snad proto stále existují spotřebitelé, kteří dodavatele elektřiny či plynu nikdy nezměnili, i když je to u elektřiny možné od roku 2006 a u plynu od roku 2007. Co všechno byste měli zvážit,…

  • Stavba a rekonstrukce domu či bytu aneb Smlouva o dílo

    Oproti smlouvě kupní spočívá smlouva o dílo převážně v určité činnosti a práci. Smlouva o dílo a zhotovení věci na zakázku ale mají rozdílná pravidla. Kupujete-li si věc, která se má teprve vyrobit a celý proces včetně materiálu zajistí prodejce, postupuje se podle pravidel pro kupní smlouvu. Do této kategorie spadá například výroba nábytku. O smlouvu o dílo se jedná v situacích,…

  • Jak správně vybírat zájezd

    Letní období je neodmyslitelně spojeno s dobou odpočinku v podobě dovolené. Aby se však z vytouženého volna nestala noční můra, je důležité věnovat výběru dovolené dostatečnou pečlivost. Obzvláště, když lze na internetu nalézt nepřeberné množství zájezdů a dalších variant, jak vyrazit za trávením volného času.…

  • E-shopy a odstupování od smlouvy

    Online nákupy dávno nejsou pro české spotřebitele revoluční novinkou, ale spíše pohodlným standardem. Občanský zákoník nákupy v e-shopech od těch v kamenných prodejnách striktně odlišuje a platí tady různé podmínky pro obě strany. U spotřebitelů je nejpopulárnější „vymožeností“ právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu,…

  • Spoření: Vyplatí se šetřit, nebo utrácet?

    Umění hospodařit s penězi patří mezi nejtěžší disciplíny světa dospělých. Pro mnoho spotřebitelů představuje výplata jediný zdroj příjmů, z něhož je třeba každý měsíc pokrýt veškeré výdaje. Aby se z financování vašich potřeb nestal nelítostný boj…

  • Na co si dát pozor, když hledáte ubytování na českých horách

    Chystáte-li se zimní dovolenou strávit na českých sjezdovkách, asi nebudete listovat katalogy cestovních kanceláří, abyste si vybrali kompletní zájezd s dopravou, ubytováním a dalšími službami. Pokud si dovolenou „sestavíte“ sami, nechrání vás zákon tak dobře jako v případě zájezdu,…

  • Jak vrátit či reklamovat vánoční dárek

    Dárky patří bezesporu k příjemnější stránce vánočních svátků, ale vděčný úsměv na tváři vám může rychle zvadnout. Dostali jste stejný dárek několikrát? Nesedí vám velikost, nehodí se odstín, nebo jste po zapojení zjistili, že je výrobek nefunkční?…

  • Jak na realitní kanceláře

    Zprostředkovatelem, tedy prostředníkem mezi kupujícím a prodávajícím, nájemcem a pronajímatelem nebo pachtýřem a propachtovatelem, bývají v oblasti realitního trhu realitní kanceláře a jejich makléři. Starají se o vzájemnou komunikaci budoucích smluvních stran, organizují inzerci,…

  • Jak postupovat při výběru nového tarifu či operátora

    Blíží se ke konci váš závazek u mobilního operátora, jste nespokojení s cenou či kvalitou služeb? Nebo máte jen chuť vyzkoušet, jak to chodí u jiného poskytovatele telekomunikačních služeb? Připravili jsme pro vás podrobný návod, jak nejlépe postupovat při změně operátora, aby se váš nový závazek neproměnil v…

  • Kupujete byt od developera? Dobře si vše prověřte

    Mnozí mají stále v živé paměti kauzu společnosti H-System, která v 90. letech připravila své klienty o stovky milionů korun. V současné době zase doznívá rozčarování lidí, kterým společnost Ekospol před časem zrušila výhodné rezervační smlouvy. Pokud nechcete něco podobného zažít na vlastní kůži, nevěřte slepě…

  • Neříkejte své „ANO“ lehkovážně

    Řeč sice nebude o žádosti o ruku, ale i ve spotřebitelských vztazích je třeba dobře si rozmyslet, s kým vstoupíte do svazku smluvního. Po přijetí nového občanského zákoníku se totiž roztrhl pytel s telefonickými nabídkami a každé vaše neuvážené „ANO“ může znamenat závazné přijetí smlouvy. Zakořeněné…

  • Podomní prodejci bezpečnostních vložek stále cílí na seniory

    Opět se začínají množit stížnosti na klamavé praktiky podomních prodejců, kteří nabízejí výměnu bezpečnostních vložek do dveří. Proškolení pohádkáři chodí od domu k domu a zaměřují se přitom na ty nejvíce zranitelné – na seniory. Ti snadněji podléhají psychickému nátlaku a navíc mívají doma větší množství peněz v…

  • Na co si dát pozor při výběru dovolené

    Chystáte se na dovolenou? Někdo už má svůj zájezd dávno vybraný, jiný čeká na správný čas a lepší cenu, řada z nás vyrazí na chatu nebo si vše zařídí na vlastní pěst. Ti, kteří spoléhají na cestovní kanceláře a agentury, sice zaplatí o něco víc, právo jim ale poskytne větší ochranu....

  • Hledání dokonalého protějšku vás může přijít draho

    Internetové seznamky často lákají nové zákazníky, aby vyzkoušeli jejich služby na měsíc za snížený poplatek. Že je ale potřeba se po zkušebním měsíci zase aktivně odregistrovat, zjistí zákazník většinou až ve chvíli, kdy mu z účtu odputují peníze za další členské období. Z romantického snu se tak rychle stává…

  • Lovci nehod stále útočí

    Číhají poblíž rušných komunikací či úseků častých dopravních nehod a čekají na každou příležitost. Nejsou to policejní hlídky ani dobrovolníci s kurzem první pomoci. Jsou to lovci nehod. Kdo se pod tímto označením skrývá a jaké problémy čekají řidiče v případě využití jejich služeb?...

  • Prodloužená záruka versus pojištění

    V poslední době se u obchodníků rozmohl trend nabízet spotřebitelům různá pojištění či prodlouženou záruku na zboží. Oba pojmy se často zaměňují a používají společně, což může být pro zákazníka matoucí. Nehledě na to, jak se produkt jmenuje, vždy se bude jednat buď o jedno, anebo o druhé....

  • Jak vybrat správný e-shop?

    Řada lidí dává přednost pohodlí online nakupování před náročnou túrou po nákupních centrech. Špatný výběr internetového obchodu vás ale může o pohodu připravit pozdějšími reklamacemi či náročným vymáháním práva. Jak vybrat správný e-shop a nespálit se?...

Přihlásit