Kosmetika z čínských e-shopů neodpovídá evropským standardům

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 15.5.2018   

Internetový obchod s kosmetikou wish.com zákazníkům neposkytuje povinné informace o složení výrobků, na které mají podle evropské legislativy právo. Zjistilo to oddělení pro chemické testování dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk.

Wish.com je e-shop nabízející široký výběr za ceny více než výhodné. Sídlo má v USA, mnohé výrobky jsou však vyrobeny v Číně a odtamtud i posílány. Řada z nich je podle výzkumu Forbrugerrådet Tænk pochybné kvality, což se snaží zastírat a nesplňuje tedy evropské právní a bezpečnostní standardy.

Z wish.com bylo zakoupeno 39 produktů. Cílem bylo zjistit, nakolik odpovídají normám Evropské unie vztahujícím se na kosmetické zboží.

Neznámé nebo škodlivé složení

Na výrobcích jako jsou krémy, deodoranty, řasenky apod. musí být podle evropských pravidel uvedeno jejich složení. Seznam složek umožňuje zjistit například obsah aromatizujících přísad nebo látek považovaných za endokrinní disruptory. Na 21 z 39 zkoumaných výrobků z wish.com však informace o složení uvedeny nebyly.

Složení na balení krému Nivea vypovídalo o dvou zakázaných alergizujících konzervantech (methylisothiazolinon a methylchloroisothiazolinon), které v EU od února 2017 nesmí být součástí krémů a dalších bezoplachových kosmetických přípravků určených ke vstřebání do pokožky nebo vlasů. Příslušný obal vypadal naprosto stejně jako ten v evropských kamenných obchodech, ovšem zdejší výrobek zmíněné zakázané chemikálie neobsahuje.

Whish.com je mezi dánskými spotřebiteli dost oblíbený, je pátým nejpopulárnějším internetovým obchodem v zemi. Mnoho zákazníků a zákaznic si našel i v České republice. Odhalení Forbrugerrådet Tænk však ukazují, že mnohé výrobky prodávané na whish.com neodpovídají evropské legislativě, což vystavuje uživatele riziku.

Forbrugerrådet Tænk Kemi spolu s Dánskou asociací pro kosmetiku a čisticí prostředky vyzývá spotřebitele, aby nenakupovali kosmetiku jakéhokoli druhu z wish.com a dalších čínských internetových obchodů, protože neposkytují informaci o složení většiny svého zboží a nezaručují bezpečnost spotřebitelů. „Nemáte tak možnost zjistit, co koupený přípravek obsahuje“, upřesňuje projektová manažerka chemické odnože organizace Stine Muller. Přitom každý má právo na bezpečnou kosmetiku, ať si ji pořídí v kdekoliv.


Přihlásit