Evropská komise podpoří online přístup ke zdravotním údajům

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 11.5.2018   

Evropská komise zveřejnila své záměry podpořit a zlepšit přístup spotřebitelů k jejich zdravotním údajům a umožnit jej odkudkoli i ze zahraničí. Evropská spotřebitelská organizace BEUC, jejímž členem je i dTest, tento krok vítá. Nabídne lepší kontrolu nad informacemi o vlastním zdraví, kterou si přeje 90 % občanů.

Nové evropské záměry ohledně tzv. e-health, tedy zdraví online, se dotýkají i způsobů, jakým budou nová evropská pravidla o zacházení s osobními údaji od 25. května aplikována na citlivé údaje ve zdravotnictví. Spotřebitelům musí být umožněno snáze přesouvat svá data od jednoho poskytovatele zdravotních služeb k jinému a lépe kontrolovat jejich použití.

Údaje o zdraví všech evropských spotřebitelů tak mohou být v blízké budoucnosti shromážděny do společné databáze, což například umožní lékaři ošetřujícímu cizince na dovolené několika kliknutími zjistit, zda pacient není na něco alergický, jaké léky bere nebo jaké podstoupil operační zákroky, a podle toho určit optimální ošetření a bezpečnou léčbu.

Velká část spotřebitelů souhlasí s použitím údajů o svém zdraví pro vědecké účely, aby pomohli vývoji nových způsobů léčby a prevence chorob od alergií až po rakovinu. Zacházení s tak citlivými informacemi však musí odpovídat přísným standardům evropských pravidel o ochraně osobních údajů. Data pacientů musejí být přístupna jen pro oprávněné subjekty, k neziskovým účelům a měla by být tak anonymní, jak je to jen možné, podotýká ředitelka BEUC Monique Goyens.

Přihlásit