TEST: Velký test dětských kočárků

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 23.4.2009   

Časopis TEST ve svém dubnovém vydání přinesl výsledky srovnání kvality a bezpečnosti 29 modelů dětských kočárků. V testu byly zastoupeny jak sportovní, tak kombinované kočárky a také tzv. cestovní systémy, jež lze použít i s dětskou autosedačkou. Mezi testovanými modely renomovaných značek je i jeden nebezpečný výrobek.
Test se kromě bezpečnosti kočárků zaměřil na jejich praktické používání. Vedle pohodlnosti základní obsluhy kočárku, jízdní obratnosti (např. jízda po chodníku, nerovném povrchu, najíždění na obrubníky, manipulace na schodech), polohování opěrky zad, používání úložného prostoru byly výrobky testovány při použití v městské hromadné dopravě a při přepravě automobilem (ukládání složeného kočárku do kufru).

Bezpečnost kočárků se posuzovala podle kritérií zakotvených v normě ČSN EN 1888:2003, která klade i velký důraz na informování spotřebitelů. A právě v této oblasti byly zjištěny neúplné, či dokonce nesprávné informace. Jeden z testovaných kočárků byl shledán nebezpečným. Václav Beneš, redaktor časopisu TEST, k tomu říká: „Nebezpečný kočárek značky Emmaljunga je překvapením. Tato značka se totiž těší velké oblibě mezi rodiči pro svou dobrou pověst.“ A dodává: „Rizikovým místem kočárku Emmaljunga Scooter je zajišťovací zařízení, které je v dosahu dítěte a může způsobit uskřípnutí prstíků.“

Mezi testovanými výrobky jsou zastoupeny jak sportovní kočárky, včetně golfových holí, tak větší kočárky. V současné době vzrůstá obliba cestovních systémů, které umožňují použití jak klasické korbičky, tak dětské autosedačky. U nich byla v testu navíc hodnocena pohodlnost výměny jednotlivých nástaveb.

Pro rodiče, kteří cestují metrem a autobusem bylo testováno i použití kočárků v MHD. TEST hodnotil nastupování a vystupování s kočárkem z autobusu, manipulaci uvnitř vozidla a také jízdu na eskalátorech. Mezi jednotlivými modely jsou přitom ve vhodnosti použití v MHD výrazné rozdíly, zejména u velkých kočárků. 

Kompletní test kočárků naleznete v dubnovém vydání časopisu TEST a na www.dtest.cz.

Kromě testu kočárků vyšel v dubnovém vydání velký test digitálních fotoaparátů včetně zrcadlovek (na www.dtest.cz), dále výsledky zkoušek schůdků do domácnosti a srovnání nabídky termínovaných vkladů.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 227 027 632
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 227 027 632

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).


Přihlásit