Jak vybrat funkční prádlo

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.4.2018

Pojem funkční u textilií není univerzální. Jinou funkčnost vyžadujeme od termoprádla, jinou od trika určenému na běh, odlišné vlastnosti čekáme od oblečení, které má odolávat větru a dešti. Při výběru je proto třeba vždy dobře cílit a vybírat podle toho, k čemu bude oblečení sloužit.

Funkčnost triček je třeba vždy vnímat v souvislosti s minimálně dvěma fyzikální parametry - vlhkostí a teplotou, a to neoddělitelně. Vlhkost si vytváří člověk sám vylučováním potu při zátěži, a navyšuje se ještě s vlhkým počasím či ve vlhkém prostředí. Kombinace tělesné teploty a okolního prostředí určuje, jak dlouho se ve vlhkém prádle budeme ještě cítit komfortně. Jak dlouho a v jakém prostředí, o tom vždy rozhodují fyzikálně chemické vlastnosti použitých materiálů a typy úpletu funkčního prádla.

K vytvoření vlastního úsudku při nakupování funkčního prádla pomůže pochopení základních fyzikálně-textilních principů. „Vlhký textil odvádí vždy tělesné teplo. Čím méně vlhkosti v textilní vrstvě přilehlé na těle, tím menší má člověk pocit chladu.  Za vhodný úplet pro funkční prádlo určené jako první vrstva lze považovat provedení hladké, vzdušné, síťované, materiálově z teplých vláken typu polypropylen pro chladnější prostředí, nebo vhodné modifikace polyesteru či polyamidu pro teplejší počasí,“ uvádí textilní odborník Ing. Karel Krška a dodává: „Z povrchu vlhké, mokré textilie se vždy odpařuje voda, tím se ochlazuje okolní prostředí a tělo. Odpar vlhkosti z první vrstvy funkčního prádla omezíme přidáním druhé či dalších vrstev prádla. Vhodné jsou ty ze savého materiálu; pro teplé počasí bavlna nebo modifikace viskózy - modal, pro chladnější je nejlepší vlna merino. Vrstvení prádla a oblečení z různých úpletů a materiálů je mnohdy individuální záležitost odvislá od fyziologických dispozic každého jedince.

Databáze testovaných výrobků

Pánská funkční trička (12 výrobků)
poslední aktualizace: 3.5.2018
Dámská funkční trička (12 výrobků)
poslední aktualizace: 3.5.2018


Přihlásit