Test cyklistických helem 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2018

Cyklistika není jen způsob přepravy z bodu A do bodu B. Je to také jeden z celosvětově nejpopulárnějších sportů, oblíbený způsob aktivního odpočinku a pro mnohé rovněž neoddělitelná součást životního stylu. Bez ochranných prvků však může jít i o zbytečný hazard se zdravím. Otestovali jsme více než dvacítku cyklistických helem pro dospělé a zjišťovali, jak při nárazu ochrání vaši hlavu a obsah dutiny lebeční. Zjištěné rozdíly nebyly zanedbatelné, nejhorší kusy vás při nárazu před otřesem mozku neochrání.

Pravidla ohledně povinného používání ochranné helmy se můžou stát od státu velmi lišit. Takřka v celé Asii platí svoboda (ne)používání přileb, výjimky představují Japonsko a Jižní Korea, kde si hlavu musejí chránit děti mladší třinácti let. Překvapivá může být benevolence některých evropských států, například v Německu, Itálii či Velké Británii žádná omezení neplatí. Česká republika tak patří k nejpřísnějším zemím v Evropě – je-li vám méně než 18 let, je pro vás nošení helmy povinné, a to nehledě na to, kam se s kolem vydáte. Dospělí se mohou řídit vlastním rozhodnutím. My pochopitelně doporučujeme při vyjížďce nosit cyklistickou přilbu bez ohledu na to, kolik vám je let.

O tom, zda může být cyklistická helma prodávána na českém, potažmo evropském trhu, rozhoduje (ne)splnění normy ČSN EN 1078. Hlavním kritériem přitom je, aby maximální gravitační přetížení při nárazu nepřesáhlo hodnotu 250 G. Laboratoř Štrasburské univerzity spolu s francouzskou nadací MAIF, se kterými na tomto nezávislém testu cyklistickým přileb spolupracujeme, považují současné platné normy za nedostatečné a zastaralé, a to hned z několika důvodů.

Laboratoř proto vyvinula vlastní metodologii, která je ve srovnání s uvedenou zastarávající normou výrazně přísnější a umožňuje lépe porovnat rozdíly v míře ochrany, jakou jednotlivé helmy vaší hlavě poskytují. Jak ukázaly výsledky testu, mezi jednotlivými modely mohou být skutečně velké rozdíly, u těch nejhorších počítejte s poměrně vysokým rizikem otřesu mozku.


Testované výrobky - cyklistické helmy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Cyklistické helmy pro dospělé (22 výrobků)
poslední aktualizace: 3.5.2018


Přihlásit