Test golfových kočárků 2018

Publikováno v časopise 5/2018

Golfové hole, golfky neboli „golfáče“ mají v konkurenci s jinými typy kočárků v rodinách s malým dítětem své nezastupitelné místo. A není divu. Podle výrobců jsou lehké, skladné a snadno přenositelné. Náš test 14 těchto kočárků vám napoví, které stojí za úvahu a po kterých raději nesahat. Z hlediska využití v praxi jsme na větší prohřešky nenarazili. U řady testovaných výrobků jsme ale našli bezpečnostní nedostatky nebo nežádoucí látky. Kvůli nim se to v celkovém hodnocení hemží dostatečnými a nedostatečnými.

„Prapradědečka“ dnešních kočárků sestrojil ve 30. letech 17. století zahradní architekt William Kent pro britského vévodu, který toužil po vozítku, jež by zabavilo jeho děti. Ke zvýšení popularity kočárků mezi širší veřejností přispěla v 19. století až britská královna Viktorie, která jej běžně používala. Právě viktoriánská doba je známá jak technologickým pokrokem, tak prudérností a odtažitostí. Ta se projevovala i u rodičů, kteří omezovali fyzický kontakt s dětmi v obavách, aby je nerozmazlili. Do té doby velmi oblíbené nošení a neustálé dotýkání se dětí tedy postupně začaly nahrazovat kočárky. Kdo v té době měl malé děti a chtěl být „in“, nemohl se bez pojízdné novinky obejít.

Za kočárek pokuta?

Kromě ulehčení přepravy dětí, které se v éře předkočárkové nosily či vozily třeba v jednoduchých nosítkách či trakařích, si ale majitelé prvních kočárků mohli zadělat i na pořádné problémy. Protože čtyřkolá vozidla nesměla jezdit po chodnících, bylo zakázáno se po nich pohybovat i s kočárky. Několik matek, které s nimi i přesto na chodnících jezdily, bylo prý dokonce v polovině 19. století zatčeno a pokutováno. Koncem 19. století ale veřejné orgány uznaly, že ve srovnání s jinými dopravními prostředky o čtyřech kolech kočárky neznamenají pro chodce nebezpečí, a tak se od roku 1875 rodiče mohou s dětmi v kočárcích nerušeně po chodnících procházet a projíždět.

Zaostřeno na golfky

Kočárky se v průběhu staletí zkvalitňovaly co do konstrukce, materiálů i výbavy a i současní výrobci se snaží stále něco zlepšovat. Kromě klasických hlubokých a sportovních kočárků, které jsme testovali v předchozích letech, jsou na trhu silně zastoupeny i populární golfky, které jsme si do hledáčku vzali letos. Jde o kompaktní, lehké a snadno přenosné kočárky pro děti, které již dokážou samy sedět, mnohdy i občas popojít.

Jak si golfky vedly nejen v praktických testech, ale třeba i ve zkouškách v laboratoři, kde se zjišťovala třeba bezpečnost výrobků nebo to, zda neobsahují nežádoucí chemikálie, se dozvíte v aktuálním testu 14 golfových kočárků.


Testované výrobky - kočárky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kočárky 2016–2018 (52 výrobků)
poslední aktualizace: 3.5.2018


Přihlásit