Test gothajských salámů 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2018

Historie gothajského salámu nezastírá, že již v minulosti platil za dělnickou svačinu. Cejchu laciné uzeniny se dodnes nezbavil a kdekdo na něj kouká skrz prsty. My jsme ke gothaji přistoupili bez předsudků a ověřili si jeho kvalitu a poctivost. Výsledky lze těžko nazvat jinak než fiaskem. Více než polovina z 12 testovaných salámů odešla s nedostatečnou známkou a doporučit můžeme pouze jeden.

Každý rok posíláme do laboratoře alespoň jednu uzeninu, letos došlo na test gothajského salámu. Masné výrobky patří v našich testech dlouhodobě k nejméně úspěšným, navíc gothaje se pro řadu zákazníků staly synonymem nízké kvality. O to víc jsme byli zvědaví, jaké výsledky z laboratoře přijdou.

V rámci testu jsme analýzami zjišťovali množství a kvalitu použitého masa, zkoumali jsme, zda salámy neobsahují nedeklarované bílkoviny a hledali jsme i stopy po použití separátu. Kromě toho nás zajímala tučnost, údaje na etiketách a pochopitelně i senzorická kvalita.

Zkoušky nedopadly dobře. Z 12 testovaných výrobků jich sedm propadlo kvůli problémům s množstvím masa či přítomnosti nedeklarovaných bílkovin. Bohužel se tak jen potvrdily oba v úvodu zmíněné trendy.

Gothaje si dobře nevedly ani při ochutnávce. Komise hodnotila, jak se výrobcům podařilo dodržet požadavky na chuť, vůni, vzhled a konzistenci a v celkovém hodnocení padaly jen uspokojivé a dostatečné známky.

Výsledky ukázaly, že i gothajský salám může být kvalitní, ale je potřeba dobře vybírat. Z tuctu testovaných výrobků totiž můžeme doporučit pouze jeden, nejvýše dva.


Testované výrobky - gothajské salámy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Gothajský salám (12 výrobků)
poslední aktualizace: 3.5.2018


Přihlásit