Test celoročních pneumatik 2018

Sdílejte

Vydáno: 24.4.2018   

Celoroční pneumatiky jsou pohodlnou, levnou, a proto populární variantou k zimní a letní sadě gum. Nechali jsme otestovat devatero modelů známých značek v hojně prodávaném rozměru 175/65 R14 a zkoušeli, jak moc jsou ve skutečnosti univerzální.

Mají to být všeumělové, na které je spolehnutí v mrazivém počasí, na ledu i na sněhu. Zároveň by vás měly bezchybně poslouchat i za horkých letních dnů. Výrobci proto při vývoji celoročních pneumatik musejí sahat ke kompromisům. Výsledkem pak bývá, že při cílení na výkony v zimě se zhoršují jízdní vlastnosti v létě a naopak. Náš nezávislý test nedal devíti vybraným čtrnáctipalcovým pneumatikám nic zadarmo.

Ať je horko, nebo zima…

Povaha celoročních pneumatik si vyžádala testovací program, který je jakýmsi hybridem – některé části jsme přebrali z testu letních pneu, jiné ze zkoušek zimního obutí. Testy na suchu odpovídají zkouškám letních pneumatik, jede se tedy za vyšších teplot. Jízdy na ledu a sněhu samozřejmě kopírují test zimních gum. Testy na mokré vozovce jsou někde na pomezí – třeba brzdná dráha na mokru se měří v takovém intervalu teplot, kdy se zhoršují jízdní vlastnosti zimních i letních gum.

Kromě jízdních vlastností a potažmo bezpečnosti na různých površích jsme sledovali také vliv na spotřebu paliva, rychlost opotřebení (tu jsme simulovali na otočném válci uvnitř testovací haly) a hlučnost vně vozu i v interiéru. Vše jsme doplnili rychlostní zkouškou.

Výsledek? Půl napůl

V případě celoročních pneumatik bývají nejlepší celková hodnocení pouze uspokojivá. Důvodem je poměrně přísné hodnocení a také limitování celkové známky v případě, že se v některé dílčí zkoušce chovala pneumatika uspokojivě či hůře.

První místo si s přesvědčivým náskokem zajistila pneumatika Nexen N’Blue 4 Season. Jistě potěší, že jde zároveň o nejlevnější testovaný model. Slušně si vedla na mokru i na náledí, na sněhu a suchu se řadila k průměru. Nejlepší vlastnosti na mokru předvedla Goodyear Vector 4S G2, ve srovnání s Nexenem ale její hodnocení sráží pouze uspokojivá ovladatelnost, jízdní stabilita a brzdění na suché vozovce.

Nejhorší hodnocení nakonec připadlo modelu Hankook Kinergy 4S H740. Na vině jsou zkoušky na sněhu, kde předvedl pouze dostatečný rozjezd. Velmi podobná je situace v případě předposlední Michelin CrossClimate.


Databáze testovaných výrobků

Celoroční pneumatiky 2018 (9 výrobků)
poslední aktualizace: 24.4.2018


Přihlásit