Předplacený streaming s námi může cestovat

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 9.4.2018   

Od 1. dubna mohou uživatelé k internetovým službám podléhajícím autorským právům přistupovat na území celé EU. Evropská spotřebitelská organizace BEUC, jejímž členem je i dTest, tuto novinku vítá. Umožňuje cestovat za prací i zábavou bez nutnosti vzdát se výhod, které máte předplacené doma.

Jak píše Slovinský svaz spotřebitelů ZPS, jde o placený internetový obsah, který podléhá autorským právům – placené internetové televizní platformy, placené internetové filmové služby nebo sportovní kanály, placený hudební streaming, e-knihy, hry apod. Vše, k čemu máte uhrazený přístup doma, pro vás bude k dispozici i v celé Unii bez dodatečných poplatků.

Uživatel, který si ve své domovské zemi předplatí přístup k takovému obsahu, se k němu dostane při připojení z kterékoli jiné členské země EU za stejných podmínek jako doma. Poskytovatel příslušné internetové služby nemusí uzavírat smlouvy s držiteli autorských práv pro jednotlivé unijní země.

Některé služby vám mohou v zahraničí nabídnout i místní obsah, je to však jen na jejich uvážení a dobré vůli. Své oblíbené seriály ovšem budete moct sledovat v české verzi a nebudete se muset přizpůsobit jazyku státu, do kterého jste vycestovali. Poskytovatelé obsahu zdarma (například televizní společnosti) nemají povinnost jej nabízet mimo území své hlavní působnosti. Je na nich, zda se rozhodnou to udělat, budou však nejspíše vyžadovat povinnou registraci k identifikaci uživatele.

Pravidlo je vázáno na služby v zemi trvalého pobytu. Ten bude při uzavírání smluv a jejich prodlužování ověřován například prověřením IP adresy, internetovým připojením v místě bydliště, informacemi z platební karty apod.

Přihlásit