Každý druh oleje má své specifické použití

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 29.3.2018   

Rostlinných olejů je bezpočet. Každý chutná trochu jinak, a proto je vhodné jednotlivé druhy používat tak, abychom měli z výsledku optimální požitek. Nabízíme vám pár rad od Forbrugerrådet Tænk, dánské spotřebitelské organizace.

Různé oleje mají různé vlastnosti. Některé se hodí do dresinku, jiné ke smažení. Jelikož jsou někdy ceny poměrně vysoké, byla by škoda plýtvat kvalitou nesprávným použitím.

Panenský olivový olej může být v kuchyni použit jakýmkoliv způsobem, do dresinků i ke smažení. Chuť mnoha druhů je skutečně výrazná. Patří k nejdražším.

Řepkový olej může být buď lisovaný za studena, nebo rafinovaný. Oba druhy jsou vhodné k jakémukoliv použití. Lisovaný za studena bývá dražší. Rafinovaný má neutrálnější chuť.

Kokosový olej se hodí k smažení i pečení Ceny se mohou velmi lišit – kokosový olej můžete pořídit relativně výhodně i velmi draze.

Kukuřičný olej se také hodí ke všemu a na všechny způsoby, dejte si však pozor při delší úpravě na mírném ohni, protože může žluknout. Má neutrální chuť a přijatelnou cenu.

Slunečnicový olej je skutečně univerzální – lze s ním péct, smažit i používat jej v studené kuchyni. Je ovšem vhodné vyhýbat se vysokým teplotám, které snižují jeho kvalitu. Cena lisovaného za studena je vyšší než u rafinovaného.

Olej z hroznových semínek je chutný v dresincích, majonéze a pomazánkách díky své mírně nahořklé a přitom jemné chuti. Je dobrý i k smažení, při kterém nesmí být olejová chuť příliš výrazná. Chcete-li jej používat ke všemu, pamatujte, že nesnese příliš vysoké teploty. Je trochu dražší než kukuřičný a slunečnicový, ale levnější než olivový.

Lněný olej získal na popularitě během posledních několika let a patří k dražším olejům. Přidávejte jej do dresinků nebo do smoothies, ale buďte opatrní při tepelné úpravě, protože rychle žlukne. Nehodí se tedy ke smažení.

Olej z vlašských ořechů je určen primárně do studené kuchyně, a to všude tam, kde se projeví jeho jemná ořechová chuť. Je bohatý na vitamin E, známý pro své antioxidační účinky.

Avokádový olej je báječný při úpravě plodů moře, jelikož je jemný a aromatický, a přitom nevoní moc avokádem. Peče a smaží se s ním dobře, je však k takovému použití celkem drahý.

Olej na smažení bývá často označením směsí z oleje slunečnicového, palmového a z hroznových semínek. Má vysoký bod varu, koupíte jej ve větších baleních a za nízkou cenu.

Přihlásit