TEST: I letní pneumatiky mohou být nebezpečné

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2021 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 30.3.2009   

Časopis TEST přinesl ve svém březnovém vydání srovnání 35 sad letních pneumatik. Tři z nich získaly „nedostatečné“ hodnocení. Nejhorší pneumatiky pohořely zejména při jízdách na mokré vozovce. Nejlepší z testovaných modelů se mohou kromě dobrých jízdních vlastností pochlubit i nízkým opotřebením a úsporou pohonných hmot při jejich používání.
Letos byly v rámci mezinárodního testu zkouškám podrobeny pneumatiky rozměrů 185/60 R14 a 205/55 R16. Hodnotily se jejich jízdní vlastnosti na mokré a suché vozovce, sledovala se míra provozního opotřebení, vliv na spotřebu pohonných hmot, měřil se i hluk uvnitř a vně auta. Stranou nezůstal ani důležitý ekologický ukazatel - obsah polycyklických aromatických uhlovodíků.

Všechny tři výrobky, které získaly „nedostatečné“, tedy nejhorší hodnocení, jsou z kategorie 185/60 R14. Václav Beneš, redaktor časopisu TEST, k tomu říká: „Stejně jako v testu zimních pneumatik dopadly nejhůře čínské pneumatiky značky Wanli. Svými jízdními vlastnostmi představují velké nebezpečí a spotřebitelům nedoporučujeme jejich nákup, i kdyby jejich cena byla sebelákavější.“ Pneumatiky Wanli a Kenda si „nedostatečné“ hodnocení vysloužily za jízdní vlastnosti na mokré vozovce, naproti tomu švýcarské pneumatiky Maloya získaly „nedostatečnou“ za brzdění na suché vozovce.

Stejně jako v minulých letech se nejlépe umístily pneumatiky renomovaných značek. „Jsou sice dražší, avšak na druhou stranu můžete ušetřit na provozních nákladech, neboť pozitivně ovlivňují spotřebu pohonných hmot a málo se opotřebovávají. V obou testovaných kategoriích je přitom nejlepší model o třetinu levnější než některé další testované výrobky,“ komentuje nejlepší výrobky Beneš. Nejnižší hodnoty polycyklických aromatických uhlovodíků byly naměřeny v pneumatikách značky Michelin (Energy Saver a Primacy HP). Vysoký obsah těchto karcinogenních látek, které se při provozu uvolňují do ovzduší, byl naopak zjištěn u pneumatik značek Fulda, Vredestein, Kenda a Maloya kategorie 185/60 R14.

Kompletní test zimních pneumatik naleznete v březnovém vydání časopisu TEST a na www.dtest.cz.

Kromě testu zimních pneumatik vyšel v březnovém vydání velký test volně stojících myček nádobí, na www.dtest.cz pro předplatitele navíc i test vestavných myček, dále výsledky zkoušek odstraňovačů skvrn a srovnání nabídky havarijního pojištění.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 227 027 632
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 227 027 632

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).Přihlásit