Jak vybrat instantní kakao

Aktualizováno: 9.5.2018

Může být, že při výběru instantního kakaa převezmou iniciativu děti. V takovém případě lze očekávat, že vyhraje nejatraktivnější obal či nejpropagovanější značka. Pokud zůstane výběr ve vašich rukou, doporučujeme otočit obal na tu méně křiklavou stranu a prostudovat složení.

Obsah kakaa

Nejdůležitější a nejhodnotnější složkou je kakao. Na jeho množství předpisy nekladou žádné minimální požadavky, vše záleží na zvážení výrobce. Při výběru lze v případě kakaa uplatnit zásadu čím víc, tím lépe. Třeba už jen proto, že u kakaovějších výrobků zbývá méně prostoru pro cukr. Obsah kakaa patří u tohoto typu výrobku k povinným údajům a najdete jej ve složení. Nejčastěji se pohybuje okolo 20 %, narazit však můžete i na dvojnásobné množství.

Obsah cukru

Kakao je u instantních nápojů nejdůležitější složkou, cukr pak tou nejhojněji zastoupenou. Obsah cukru se v samotném prášku pohybuje od 60 % do 80 %.  Množství cukru patří rovněž mezi povinně zveřejňované údaje, naleznete jej v tabulce výživových hodnot. U cukru bychom doporučili opačný přístup než u kakaa a vybírali raději výrobky, kde je ho méně.  Naše propočty totiž ukázaly, že některá kakaa mohou jedním šálkem dodat téměř kompletní doporučenou denní porci cukru.

Vitamíny a minerální látky

Poslední často zastoupenou složkou jsou přidané vitamíny a minerály. V našem testu jsme se s tímto obohacením setkali u poloviny vzorků, včetně výrobků známých značek. Doplňování vitamínů a minerálů do kakaa nepovažujeme za nezbytné. Výsledný efekt navíc závisí na formě vitamínu a minerálu, kterou výrobce použil, respektive na využitelnosti dané látky v organismu. Jistější cestou je proto doplnění vitamínů z přírodních zdrojů.

Testované výrobky - instantní kakaa (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Instantní kakao (16 výrobků)
poslední aktualizace: 29.3.2018


Přihlásit