Test sekaček 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2018

Do letošního testu sekaček jsme zařadili čtyři různé typy – benzínové s pojezdem, elektrické včetně jedné hybridní, akumulátorové a také ruční vřetenové. Všechny jsme podrobili nemilosrdným zkouškám na různých typech trávníku. A výsledky? Úhlednou zahrádku vám pomohou připravit i levnější modely, za skutečně parádní pažit si však budete muset připlatit. Největší nedostatky jsme podle očekávání zaznamenali při sečení vysokého a přerostlého trávníku, a to zejména v případě elektrických a vřetenových modelů.

Travní sekačka je stroj, který využívá jednu nebo více pohybujících se čepelí ke zkrácení travou porostlého povrchu na konstantní výšku. Tak praví encyklopedická definice. Nejdůležitějším měřítkem kvality sekačky je pochopitelně to, jak si umí poradit s různými typy trávníku a uvést je do výstavního stavu. Největší váhu mělo sečení klasického udržovaného trávníku. Velkou výzvou pak pro některé modely bylo sečení na trávníku přerostlém či vlhkém a také v obtížném terénu.

Manuální vřetenové sekačky jsou nesmrtelnou klasikou a konstrukčně nejjednoduššími z testovaných modelů. Jejich největší výhodou a zároveň negativem je fakt, že jejich jediným pohonem jste vy, respektive vaše ruce. Provoz vřetenovky je tak levný (odmyslíme-li si fakt, že čas jsou peníze) a zároveň velmi ekologický. Zároveň sekání s ním může být fuška, a tak je doporučujeme pouze na menší městské zahrádky s rovným povrchem.

Elektrické sekačky se zapojením do elektrické sítě patří k běžné výbavě menších až středně velkých zahrad. S výjimkou vřetenových sekaček jsou často tím nejlevnějším, co je na trhu k dispozici. Zvláště v případě zahrad s obtížnějším terénem ale může neplechu dělat přívodní kabel. Tento neduh odpadá u akumulátorových sekaček. Jak jejich označení napovídá, energii nezískávají skrze dráty, ale z baterie usazené uvnitř šasi. Manévrování se sekačkou to výrazně usnadní, jejich cenová hladina se ale pohybuje ve výrazně odlišných rovinách a výdrž baterie nebývá vždy výstavní.

Máte-li větší zahradu a nechcete si pořizovat zahradní traktor, neuděláte chybu, když zvolíte benzínovou sekačku. Jsou většinou o dost dražší než elektrické výrobky. Také jsou těžké, poměrně rozměrné a bytelné. Všechny testované modely nicméně disponují pojezdem. Ten výrazně usnadňuje práci zejména při sekání do kopce nebo na velkých plochách.


Benzínové sekačky (porovnat)

Akumulátorové sekačky (porovnat)

Elektrické sekačky (porovnat)

Vřetenové sekačky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Travní sekačky 2015–2020 (115 výrobků)
poslední aktualizace: 28.3.2019


Přihlásit