Test instantního kakaa 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2018

V březnu jsme vlezli za kamna a pranostika nám radí, abychom na svých pozicích setrvali i v dubnu. Hrneček horkého dobrého kakaa dokáže posunout obyčejné lenošení v teple na vyšší úroveň příjemnosti. Zjišťovali jsme, jak k pohodě přispějí instantní kakaové nápoje a poslali 16 jejich zástupců do laboratoře. Se šizením ani bezpečností problémy neměly, některé však vám a vašim dětem osladí život až příliš.

Po více než dvou letech jsme se opět zaměřili na kakao a připravili test instantních kakaových nápojů. Granko, Nesquik a podobné typy výrobků jsou snadnou cestou k šálku teplého kakaa. Vždy však platí, že za pohodlí se platí, v tomto případě je cenou nutnost spolehnout se na výrobcův recept.

Do testu jsme vyslali 16 vzorků instantního kakaa. Jako obvykle nesměly chybět výrobky známých i řetězcových značek a i tentokrát došlo na zkoumání dvojí kvality. Pro srovnání jsme do laboratoře vyslali český a britský vzorek kakaa Nesquik. Rovnou dodejme, že rozdíly mezi nimi nebyly nijak výrazné a český výrobek si vedl o něco málo lépe.

Zkoušky a analýzy byly zaměřeny na měření obsahu samotného kakaa, nežádoucích látek a senzorické hodnocení. Mimoto jsme sledovali i obsah cukru v jednotlivých výrobcích.

S dodržením deklarovaného obsahu kakaa žádný z výrobků neměl problémy. S dobrými výsledky skončilo i měření obsahu nežádoucích látek. Konkrétně jsme sledovali mykotoxin ochratoxin A a pozornost jsme věnovali i kontaminaci minerálními oleji. Ty se mohou do kakaa dostat z papírových obalů nebo z maziva výrobních strojů.

Co do množství je hlavní složkou instantního kakaa cukr. Představuje 60 až 80 % hmotnosti směsi. Jeho množství je povinně deklarováno v tabulce výživových hodnot a právě v nich jsme sledovali, kolik cukru obsahuje samotný prášek a kolik jej najdeme ve výsledném nápoji připraveném podle návodu. Některé nápoje byly sladké až moc. Našli jsme i výrobek, který by jedním šálkem téměř dokázal pokrýt doporučený denní příjem cukru. Množství cukru se projevilo i při senzorickém hodnocení, kdy některé výrobky ztrácely body za velmi sladkou chuť.


Testované výrobky - instantní kakaa (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Instantní kakao (16 výrobků)
poslední aktualizace: 29.3.2018


Přihlásit