Diskuse o spojitosti střevních polypů a kalciových potravinových doplňků neutichají

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.3.2018   

Nedávná studie naznačila možnost souvislosti mezi potravinovými doplňky s vápníkem a rizikem vzniku polypů v tlustém střevě. Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports věnovala pozornost problematice účinků kalciových doplňků a jejich předpokládaných účinků.

Doposud se předpokládalo, že vápník pomáhá v prevenci rakoviny tlustého střeva. V tomto směru se neustále provádí řada výzkumů. Zatímco některé tuto hypotézu potvrzují, jiné na nic nepřišly. Studie, jejíž závěry byly zveřejněny před deseti dny v lékařském časopise Gut, naopak naznačuje, že kalciové doplňky mohou přispět k tvorbě malých nezhoubných útvarů v tlustém střevě, polypů,  u nichž existuje riziko přeměny na zhoubný nádor. Autory výsledek překvapil. Podle jednoho z nich, univerzitního epidemiologa Setha D. Crocketta, očekávali buď ochranný účinek, nebo žádnou souvislost. S možností zvýšení rizika nikdo nepočítal.

Na obecné závěry je však brzy. Studie zatím jen naznačila možnost problému, aniž by jej jednoznačně prokázala. Nesvědčí o kauzalitě, nýbrž jen o možné souvislosti. Výsledky nijak neříkají, že by vápníkové doplňky mohly způsobit rakovinu. Polypy sice nesou jistý rakovinový potenciál, ale většina se v rakovinu nejspíše nikdy nevyvine.

Vápník je často přijímán pro posílení kostí v kombinaci s vitaminem D, který jeho absorpci usnadňuje. Vznik polypů byl nejčastější u skupiny, která užívala oba prvky najednou, méně častý při braní doplňku obsahujícího jen kalcium a žádný při polykání samotného vitaminu D. Do výzkumu bylo zahrnuto 2058 osob ve věku od 45 do 75 let, které dříve střevní polypy měly, a nebyl sledován výskyt nejběžnějších polypů, nýbrž serátních lézí, které jsou zatím považovány za nejméně prozkoumané, a pravděpodobně se z nich vyvíjí nejméně třetina všech karcinomů tlustého střeva. Problémy se objevily až po 6-10 letech od začátku užívání doplňků pro potřeby studie a po jejich vysazení, zejména u žen a kuřáků. Právě ženy jsou častějšími uživateli doplňků s vápníkem.

Výzkum nijak neosvětlil, jak se vápník na vzniku polypů podílí a výsledky nijak nenaznačily, že by mohl mít takový účinek vápník přijímaný běžnou stravou. Žádná panika tedy není na místě. Další studie jsou zjevnou nutností, ale lidé patřící k některým rizikovým skupinám by si měli být vědomi možných rizik, například kuřáci nebo ti, kteří polypy již měli.

Potřebujete kalciové doplňky?

Řada studií na více než 50 000 osobách ve věku přes 50 let ukázala, že v lámavosti kostí uživatelů a neuživatelů doplňkového vápníku s nebo bez vitaminu D nebyl žádný rozdíl. To potvrzuje předchozí závěry mnoha britských pozorování, že tento typ doplňků u lidí po padesátce zvyšuje hustotu kostní hmoty jen o 1-2 %, což k prevenci zlomenin nestačí. Je tedy důležitější mít na paměti, že doplňky nemají zaručený účinek, nepodléhají přísným kritériím jako léčiva a mohou někdy i nebezpečně interagovat s léky. Ty kalciové například nesmí být kombinovány s některými druhy antiacid, antibiotik, diuretik, léků proti osteoporóze nebo na regulaci krevního tlaku. Je proto nutné jejich užívání konzultovat s lékařem.

Jak snížit riziko rakoviny tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva je třetím nejčastějším zhoubným nádorem po rakovině plic a rakovině prsu. Riziko jejího vzniku lze snížit vhodným životním stylem. Co vše můžete dělat, abyste se jí vyhnuli?

Jezte celozrnné potraviny. Tři porce denně mohou riziko snížit o 17 %. Stačí hrnek snídaňových cereálií, krajíc celozrnného chleba a půl hrnku vařené rýže nebo těstovin. Klíčová nemusí být jen vláknina, ale i bohaté výživové hodnoty, hodně minerálů a dalších složek potravin bohatých na vlákninu – zrn, ovoce, zeleniny.

Omezte alkohol, kouření, červená masa a uzeniny. Více než 30 ml tvrdého alkoholu denně (nebo dvou sklenic vína, dvou koktejlů nebo dvou piv) riziko rakoviny tlustého střeva zvyšuje. Ohrožují vás i zpracované masné výrobky a červená masa.

Cvičte pravidelně.

Choďte na lékařské kontroly. Rakovině tlustého střeva se přezdívá „tichý zabiják“, protože se může vyvíjet po 10-15 let bez citelných příznaků. Pokud jsou však polypy včas odhaleny a odstraněny dříve, než se promění v zhoubný nádor, riskujete mnohem méně. V České republice funguje skríningový program hrazený všemi zdravotními pojišťovnami. Stačí se poradit se svým praktickým lékařem.

Přihlásit