Státní veterinární správa se ve své kampani od minulého týdne zaměřila zejména na řidiče dálkové dopravy a přepravy. Její inspektoři začali po celé republice rozlepovat plakáty v šesti jazycích s informací o šíření nákazy potravinami za přispění člověka. Umisťují je zejména na dálničních odpočívadlech a čerpacích stanicích hlavních silničních tahů, ale i v blízkosti velkých skladů potravin živočišného původu a tam, kde se nakládají zvířata pro export. Náklady na kampaň se pohybují v řádu desítek tisíc korun. Inspirací se stala podobná iniciativa v sousedním Německu.
Podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda je cílem kampaně zabránit vyhazování potenciálně kontaminovaných odpadků u silnic, protože nákazu lze přenášet i tepelně nezpracovanými masnými výrobky. Někdy k přenosu stačí volně pohozený zbytek svačiny. Nákaza nejspíše překonala vzdálenost přes 400 km z východu Polska nebo vzdálenějších východoevropských zemí k nám. Divoká prasata totiž v rámci přirozené migrace takovou dálku nepřekonají a vyšetřená zvířata v sousedních zemích nakažena nebyla.
Výskyt afrického moru prasat byl u nás potvrzen koncem června loňského roku na Zlínsku. Doposud byl virus objeven u 219 uhynulých nebo odlovených zvířat. Zatímco na začátku července 2017 zahrnovala zamořená oblast celý okres Zlín, nyní překračuje 40 % jeho plochy. Africký mor prasat postihuje jak prasata divoká, tak i domácí.