Černé ovce: Kdepak ty lékárny jsou...

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2020 Obsah červnového dTestu

Publikováno v časopise 3/2009

Nedávno mi přišel velmi zajímavý mail. Paní Dana Hachlová, která bydlí v malé vesnici u Votic, si stěžovala, jak špatně fungují pohotovost a pohotovostní lékárny. Jednou v pátek přijela její dcera z práce a měla vysokou horečku. Naložila ji do auta a jela do benešovské nemocnice. Předpokládala, že tam bude jak pohotovost, tak lékárna. Do nemocnice přijela asi v devět hodin večer. Svítící cedule ji dovedly do zadního traktu, kde byla pohotovostní služba. Paní Hachlovou nejprve udivilo oznámení na dveřích, že pohotovost končí ve 22:00.

Lékař dceru prohlédl, řekl, že má angínu a napsal recept na penicilín. Když se matka zeptala, kdeže je lékárna, dozvěděla se, že nejbližší nonstop lékárna je v Praze. „Až v Praze?“ divila se paní Hachlová, která už do nemocnice jela téměř 30 kilometrů a nechápala, proč by měla jet dalších 40 km, aby dostala penicilín. „Vy nemáte penicilín tady?“ Od lékaře se dozvěděla, že oni určitě ne, nemocniční lékárna je prý otevřená pouze do 15:30 hodin a pokud chce dceři nasadit penicilín ihned, musí prostě do Prahy. Přišlo jí to nepochopitelné – skutečně musí dohromady ujet 140 km, aby se její dcera mohla začít léčit?
I nám v redakci Černých ovcí to přišlo nepochopitelné a tak jsme se s ní sešli, natočili rozhovor, ve kterém zdůraznila, že když jde na pohotovost se svým psem, tak mu píchnou injekci a dají léky s sebou, kdežto u lidí to funguje zcela absurdně. Jak je možné, že v nemocnici nemají základní antibiotika?


Přihlásit