Test vajec 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2018

Hlavní vaječná sezóna se teprve chystá, kolem vajec je však rozruch už půl roku. Stojí za tím zejména jejich vyšší cena a omezená dostupnost. Pokud se chystáte před Velikonoci zásobit z obchodů, máme pro vás několik laboratorních faktů. Naše sonda mezi žloutky a bílky odhalila, že vajíčka nemusejí být vždy úplně čerstvá a že se významně liší v obsahu omega-3 mastných kyselin.

Omeleta, vajíčková pomazánka, ruské vejce, skotské vejce, vejce do skla, vaječná tlačenka, piškot, indián či žloutkový věneček. S vejci se setkává pravděpodobně většina populace. Ať už je to v podobě samostatné složky pokrmů, či suroviny, kterou nakupuje v krabičkách z recyklovaného papíru a používá při pečení a vaření.

Ve výživě člověka má vejce důležité místo. Mělo ho už v době, kdy ještě nechoval slepice a pouze vybíral hnízda ptáků. Vejce jsou totiž důležitým zdrojem bílkovin.

Z pohledu biologického je vejce pohlavní buňkou samic ptáků a obojživelníků. Spotřebitelsky vnímáme vejce většinou jako slepičí a právní předpisy se k pojmu vejce staví stejně. Vejce bez přívlastku znamená v potravinářství vejce slepičí. Požadavky na to, jak má vypadat, jak má být skladováno, tříděno a jak označováno, jsou k nalezení v evropském nařízení č. 589/2008.

Na jaká vajíčka můžeme narazit na našem trhu? Kolik obsahují prospěšných omega-3 nenasycených mastných kyselin? Můžeme se spolehnout, že budou v krabičce všechna stejně čerstvá? Přečtěte si náš test vajec.
 


Testované výrobky - čerstvá vejce (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Čerstvá vejce (16 výrobků)
poslední aktualizace: 1.3.2018


Přihlásit