Test dětských cyklosedaček 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2018

Jaro klepe na dveře a s ním i spousta venkovních aktivit. Třeba cyklistika. Jestli s nadějí vyhlížíte hezké počasí i možnost usednout na kolo a zároveň máte malé dítko, zřejmě budete uvažovat o koupi cyklosedačky. Než se vydáte do obchodu, můžete nahlédnout do našeho testu, ve kterém jsme prověřili 13 zadních a pět předních modelů. Potěšující je, že kvalitních sedaček jsme našli celou řadu. Některé ale pohořely v testu bezpečnosti či nežádoucích látek.

S příchodem jara se každoročně zaplní cyklostezky, silnice i lesní pěšiny a na kolo – s trochou nadsázky – usedne alespoň občas každý, kdo se udrží v sedle a zvládne řízení. Zůstávat doma nemusejí ale ani ti, kteří to ještě nedokážou. Řeč je o nejmenších, kterým věnujeme náš aktuální test.
Nabídka cyklosedaček je široká a výběr té, která bude vyhovovat rodiči i dítěti, může být nesnadným úkolem, zvláště pokud ji pořizujete poprvé. Trh nabízí dva základní typy. Prvním je přední sedačka, která má nižší nosnost (obvykle do 15 kg) a hodí se spíše pro menší děti a kratší cesty. Výhodou je, že má ratolest pěkný výhled a vy ji máte stále před sebou, tudíž i pod kontrolou. Druhou volbou je sedačka zadní, která má vyšší nosnost (většinou do 22 kg) a hodí se pro větší a samostatnější děti. Na dítko v sedačce sice nevidíte a i ono má poměrně omezený výhled, výhodou je ale vyšší zádové opěradlo. Potomek tak vydrží sedět déle a vy můžete ujet delší trasu.

Zadní sedačky se dále dělí podle způsobu upevnění – některé se připevňují k rámové trubce (tzv. samonosné), jiné na nosič (více o specifikách jednotlivých typů sedaček si můžete přečíst v článku Časté otázky: dětské cyklosedačky). Ať se rozhodnete pro přední, či zadní sedačku, doporučuje se je používat až tehdy, kdy dítko dokáže po dobu vyjížďky samo sedět. Jako spodní věková hranice pro použití sedačky se uvádí devět měsíců, ale u každého to může být individuální. Před finálním výběrem konkrétní sedačky je vhodné vyzkoušet oba typy. Inspirací vám může být i náš test. Více prostoru jsme v něm dali zadním sedačkám, protože jich je na trhu více a jsou mezi cyklisty mnohem rozšířenější.
Kromě jízdy v terénu, která zahrnovala přejíždění nejrůznějších povrchů od asfaltu až po pěšinu, vedení kola či přejíždění hrany obrubníku, se v testu dočtete i to, jak dopadly zkoušky bezpečnosti nebo nežádoucích látek.
 


Cyklosedačky přední (porovnat)

Cyklosedačky zadní (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Cyklosedačky pro děti (18 výrobků)
poslední aktualizace: 1.3.2018


Přihlásit