Princip černého pasažéra

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 3/2009

Jak vysvětlit princip černého pasažérství u havarijního, resp. jakéhokoliv jiného pojištění?
Je to stejné jako z akční scénky v městské hromadné dopravě. V hlavní roli vystupuje revizor a jako obyčejně se utká s černým pasažérem. „Správňák“ se vytasí s odznakem příslušného dopravního podniku, ten „špatný“ sklopí pohled.
Mělo by nám ho být v tu chvíli líto? Není černý pasažér spíš dobrým statistikem? Stačí počítat – jízdenka za pětadvacet a pokuta za sedm set. To dává přibližně 30:1. Pokud ho tedy revizor „nečapne“ víc než jednou za třicet jízd, vyhrál a zaplatil na pokutách méně než za jízdné. To má ale jeden háček.
I když je naprostá většina poskytovatelů městské hromadné dopravy dotována ze strany měst a obcí, zadarmo nejezdí. A ostatní platící cestující tak úspěšné černé pasažéry nechtěně sponzorují. Navíc ona „úspěšnost“ se dá poměrně rychle navýšit například volbou večerních hodin, kdy je kontrol poskrovnu.
Říkáte si, co to má společného s havarijním pojištěním? Stačí černého pasažéra přejmenovat na silničního piráta a revizora převléct za „dopraváka“. Co se bude dít? Když chce někdo porušovat dopravní předpisy, má poměrně velkou pravděpodobnost, že unikne pozornosti mužů zákona.


Přihlásit