Test prostředků na ruční mytí nádobí 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2018

Mytí nádobí představuje pro mnohé z nás nutné zlo a statistiky říkají, že více než třetina českých domácností jej raději svěřila strojům. Ovšem ani ta nejlepší myčka nás nezáživné práce u dřezu nezbaví úplně. Velký připálený pekáč či památeční hrníčky se bez péče našich rukou zkrátka neobejdou. Trh naštěstí nabízí celou plejádu prostředků, které nám mohou s mytím pomoci. Nakoupili jsme 18 z nich a poslali je do laboratoře, aby tam prokázaly svou účinnost. A některé se příliš nepředvedly.

V našich testech jsme se dosud věnovali spíše uživatelům myček nádobí. Tímto splácíme dluh vůči všem, kdo pravidelně noří ruce do napěněných dřezů, a přinášíme test prostředků pro ruční mytí nádobí.

Do laboratoře jsme poslali celkem 18 výrobků, 16 z nich jsme koupili na českém trhu a zbylé dva jsme pro porovnání případné dvojí kvality přivezli z Německa. Výrobky do testu jsme vybírali tak, aby se dostalo na nejprodávanější značky. Vedle klasických prostředků jsme nechali prověřit i ekologické a jeden speciální.

Největší váhu v hodnocení měla praktická zkouška účinnosti mytí. Při té jsme zjišťovali, kolik dokáže prostředek umýt standardizovaně zašpiněných talířků, dokud se nevyčerpají jeho aktivní látky. Množství aktivních látek jsme sledovali prostřednictvím pěnové vrstvy na dřezu - její pokles a mizení signalizovaly úbytek čisticích složek. Praktické zkoušky jsme prováděli ve středně tvrdé vodě, tou je totiž zásobena většina českých domácností. Podle zkušeností laboratoře by jedna dávka dobrého prostředku v takových podmínkách měla dokázat umýt 30 talířků. Výsledky v našem testu se pohybovaly od 3 do 60 talířků.

Kromě praktického výkonu nás zajímala i hospodárnost a šetrnost k životnímu prostředí. Zde hraje velkou roli dávkování prostředku. Ne všichni výrobci přesné dávkování uvádí. Tam, kde chybělo, jsme jej zjišťovali experimentem – hledalo se množství prostředku, které v 5litrovém dřezu dokázalo vytvořit stabilní vrstvu pěny požadované výšky. Dávkování jsme hodnotili samo o sobě a také jsme spočítali, kolik talířků je možné umýt pomocí 500 ml přípravku. I v ekonomičnosti jednotlivých výrobků se ukázaly velké rozdíly, nejlepší by zvládl více než 9000 talířků, nejhorší necelých 600.


Prostředky pro ruční mytí nádobí běžné (porovnat)

Prostředky pro ruční mytí nádobí speciální (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Prostředky na mytí nádobí (18 výrobků)
poslední aktualizace: 1.3.2018


Přihlásit