Aby barvy dětské tváři neškodily

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 19.2.2018   

Je doba masopustu a školních karnevalů. Obličejové barvy jsou pro takové příležitosti velmi oblíbené, pomáhají docílit různých efektů a zdokonalit převlek. Děti je milují, ale nemají se jak bránit jejich nepříznivým účinkům. Kolegové z dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk nabízejí rodičům tři rady, jak dětem malováním neublížit.

1. Myslete na riziko alergické reakce.

Čím je barva hustší nebo pevnější, tím lépe. Tekuté přípravky obsahují mnohem více škodlivých konzervantů. Alergická reakce na obličejové barvy se nejčastěji projevuje vyrážkou nebo svěděním. V takovém případě se poraďte s lékařem. Pokud dětská pleť na barvy reaguje negativně, ihned ji od nich očistěte.

2. Chraňte dětskou pokožku

Aplikujte pod barvy mastný krém, který bude pleť chránit. Po oslavě odstraňte barvy velmi důkladně. Na vodové použijte vodu a mýdlo, na mastné odličovací přípravek. Vyhněte se nanášení barev na rty, na oční víčka a na místa s velmi suchou, popraskanou nebo narušenou pokožkou.

3. Dbejte na kvalitu

Kupujte jen takové barvy, které znáte, nebo které jsou od spolehlivého výrobce. Pozorně čtěte jejich složení. To má být uvedeno na obalu barev nebo jej musíte dostat společně v obchodě.

Barvy po datu spotřeby uvedeného na obale nelítostně vyhazujte.

Přihlásit