Google byl odsouzen k vymazání pomlouvačných článků

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 13.2.2018   

Berlínský okresní soud ve dvou sporech zakázal Googlu zveřejňovat výsledky vyhledávání odkazující na články pochybného webu Gerlachreport.com. Ten prezentuje manažery různých německých společností jako zločince a podvodníky. Informovala o tom německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

Články na stránkách Gerlachreport.com pravidelně obviňují společnosti a jejich vedení ze zpronevěr, podvodů a dalších zločinů. Za serverem stojí muž s německy znějícím jménem, který žije v USA a vyhýbá se německé justici. Možnost zastavení pomluv připouští za podmínky, že postižené firmy zaplatí vysoké částky za údajné PR služby americké společnosti Newsroom LCC s kontaktní adresou v poštovní schránce.

Dvě německé společnosti se pokusily bránit proti článkům s falešnými obviněními a nactiutrhačskými tvrzeními, nicméně dostat se ke Gerlachreportu přes jeho poštovní schránku nebylo možné. Proto se obrátily na Google s žádostí o smazání příslušných odkazů. Když Google odmítl,  celá záležitost se dostala k soudu. Ten v obou případech rozhodl, že se příslušné odkazy nesmí zobrazovat ve vyhledáváních Googlu, jelikož články, ke kterým vedou, porušují práva žalujících společností. Soud vyhledavači vytkl nedodržení povinnosti dozoru.

Podle právníků není Gerlachreport.com jediný, kdo šíří podobné zprávy. Jedním z hlavních problémů je však skutečnost, že se takové fake news objevují na prvních místech vyhledavačů ihned po zadání jména příslušné osoby. Jelikož se ti, co stojí za zdrojovými pomlouvačnými internetovými stránkami, schovávají za fiktivními zahraničními firmami, musí se postižení bez odkladu obrátit na soud k zajištění zákazu pro vyhledávače.

Přihlásit