Jak chytře na skvrny

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2021 Obsah záříjového dTestu

Publikováno v časopise 3/2009

Skvrny jsou různorodé a při praní se i různě chovají. Některé se beze stopy rozpustí ve vodě, po některých zůstanou na textiliích krusty nebo barevné stopy. Abyste se skvrn zbavili, musíte na ně jít chytře.

  • Čím čerstvější skvrna, tím větší šance na úspěch: skvrnu co nejdříve namočte a naneste na ni gelový prací prostředek (není-li po ruce, použijte mýdlo) a nechte jej působit.
  • Na skvrny obsahující bílkoviny nepatří teplá voda: skvrny od mléka, kakaa, krve namočte do studené vody, potřete gelem (nebo mýdlem) a nechte jej působit. Bílkoviny se v teplé vodě srážejí a skvrny se tak stávají neodstranitelnými.
  • Barevné skvrny od ovoce, zeleniny, kečupu, čaje, kávy, džusu jsou bělitelné: po předchozím ošetření skvrn (voda, gel či mýdlo), případně i bez něj, použijte na bílé a stálobarevné prádlo univerzální prací prostředek a perte při 60 °C; obsahuje-li aktivátory bělení (viz informace na obalu), postačí teplota lázně 40 °C. Při bělitelných skvrnách můžete případně zvýšit dávkování pracího prostředku (silně zašpiněné prádlo). Na nestálobarevné prádlo použijte prací prostředek typu „color“.
  • Na skvrny od mastnoty a pigmentů platí tenzidy a enzymy: jsou součástí pracích prostředků, takže zpravidla postačí vyprání. Volte však dávkování pro silně zašpiněné prádlo, dlouhý prací program a teplotu do 60 °C. Jsou-li skvrny čerstvé, postačí voda a mýdlo a poté vyprání v pračce.

Chcete-li jít na větší jistotu, kupujte kvalitní značkové prací prostředky. U levných hrozí nízká účinnost praní (samotná voda ve srovnání s některými pere lépe) a velice špatné odstraňování skvrn. Často se také „podepisují“ na rychlejším stárnutí textilií.


Přihlásit