Jak vybrat bylinný čaj

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.1.2018

Po čaji z bylinek sáhne čas od času každý, nejčastěji pak tehdy, když bojuje s nemocí. K dostání jsou v obchodech s potravinami, v lékárnách i na internetu. Někdo čerpá z vlastních nasušených zásob.

Pokud jste odkázáni na nabídku z obchodů, možná se vám bude hodit malá rekapitulace. Na první pohled může spotřebitel rozlišit mezi čaji sypanými a těmi naporcovanými v nálevových sáčcích. Obojí má své výhody a nevýhody. U čajů sypaných lépe vidíte, z čeho si nálev připravujete a můžete si je dávkovat podle svého uvážení. Porcovaný čaj přestavuje pohodlnou manipulaci při přípravě – výluh není potřeba cedit.

Bylinkové čaje musejí obsahovat minimálně 50 % bylin, aby se tak mohly označovat.  K dostání jsou jednodruhové (například mátový, lipový květ, mateřídouška) a směsné, které nesou nejrůznější pojmenování od Alpského vánku až po Močový měchýř. Ve vyhlášce č. 330/1997 Sb. se uvádí, které byliny mohou být obsaženy v čajích bez omezení a které jen v určitých množstvích.

Komerčně se segment čajů z pohledu druhů rozděluje na ovocné, které musí mít podle vyhlášky alespoň 50 % sušeného ovoce, černé, zelené a bílé, které pocházejí z listů čajovníku, a bylinné spolu s funkčními. Poslední jmenované čaje jsou zamýšleny k léčbě či prevenci neduhů a tvoří je nejčastěji také bylinky. Do tohoto rozdělení se ještě čajové mixy, což jsou speciální balení čajů, které obsahují jeho různé druhy. 

Databáze testovaných výrobků

Bylinné čaje (12 výrobků)
poslední aktualizace: 1.2.2018


Přihlásit