Jak vybrat bylinný čaj

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2018 Obsah březnového dTestu

Aktualizováno: 30.1.2018

Po čaji z bylinek sáhne čas od času každý, nejčastěji pak tehdy, když bojuje s nemocí. K dostání jsou v obchodech s potravinami, v lékárnách i na internetu. Někdo čerpá z vlastních nasušených zásob.

Pokud jste odkázáni na nabídku z obchodů, možná se vám bude hodit malá rekapitulace. Na první pohled může spotřebitel rozlišit mezi čaji sypanými a těmi naporcovanými v nálevových sáčcích. Obojí má své výhody a nevýhody. U čajů sypaných lépe vidíte, z čeho si nálev připravujete a můžete si je dávkovat podle svého uvážení. Porcovaný čaj přestavuje pohodlnou manipulaci při přípravě – výluh není potřeba cedit.

vánoční banner 2016

Bylinkové čaje musejí obsahovat minimálně 50 % bylin, aby se tak mohly označovat.  K dostání jsou jednodruhové (například mátový, lipový květ, mateřídouška) a směsné, které nesou nejrůznější pojmenování od Alpského vánku až po Močový měchýř. Ve vyhlášce č. 330/1997 Sb. se uvádí, které byliny mohou být obsaženy v čajích bez omezení a které jen v určitých množstvích.

Komerčně se segment čajů z pohledu druhů rozděluje na ovocné, které musí mít podle vyhlášky alespoň 50 % sušeného ovoce, černé, zelené a bílé, které pocházejí z listů čajovníku, a bylinné spolu s funkčními. Poslední jmenované čaje jsou zamýšleny k léčbě či prevenci neduhů a tvoří je nejčastěji také bylinky. Do tohoto rozdělení se ještě čajové mixy, což jsou speciální balení čajů, které obsahují jeho různé druhy. 


Přihlásit