Test tiskáren 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2018

Multifunkční a jednoúčelové, s tonerem nebo inkoustem, domů nebo do kanceláře, za hubičku i za více než deset tisíc… Tiskárny lze roztřídit do mnoha kategorií, proto i kritérií pro výběr je celá řada. Abychom vyhověli co nejvíce čtenářům, vyzkoušeli jsme přes 40 tiskáren různých typů. Potěšující je, že kvalitní tiskárna vůbec nemusí být drahý špás. Kromě klasických testů kvality tisku, kopírování či skenování jsme sledovali také to, na kolik vás vyjde tisk. 

Naši prapředci si před tisícovkami let vystačili s přírodními barvami a jeskynní stěnou. Revoluce v mechanickém rozmnožování textu nebo obrazu nastala v 15. století. Johannes Gutenberg tehdy světu představil knihtisk. Uběhlo něco přes půl tisíciletí a stále větší objem dat se šíří ekologičtější elektronickou cestou. To však rozhodně neznamená, že by tiskárnám zvonil umíráček. Naopak, staly se natolik běžnou součástí našich soukromých i pracovních životů, že si mnohdy ani neuvědomujeme, jaký svízel nás čeká, když vypoví službu.

I tentokrát jsme se zaměřili hned na několik různých typů. Tradičně nejhojněji je zastoupena kategorie multifunkčních inkoustových tiskáren. Kromě nich jsme do našeho srovnání zařadili laserové modely –jednoúčelové i multifunkční, barevné i černobílé. Celkově naleznete ve výsledkové tabulce přes 40 tiskáren otestovaných v posledním roce.

Po několika letech jsme se rozhodli tiskárny ozkoušet podle nového testovacího programu. Revoluce se však nekoná, jen průběh některých zkoušek doznal spíše kosmetických změn. Optimalizovány byly rovněž váhy zkoušek na celkovém hodnocení, tak, aby lépe odpovídaly účelu, ke kterému jsou jednotlivé kategorie určeny především. U multifunkčních inkoustových modelů jsme nově přisoudili váhu takzvané dodatečné spotřebě při občasném tisku.


Multifunkční tiskárny inkoustové (porovnat)

Multifunkční tiskárna laserová barevná (porovnat)

Multifunkční tiskárny laserové černobílé (porovnat)

Jednoúčelové tiskárny laserové černobílé (porovnat)

Jednoúčelové tiskárny laserové barevné (porovnat)


Přihlásit