Test bylinných čajů 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2018

Lidé pili odvary odjakživa, většinou proto, že věřili v uzdravující moc bylinek. Protože příležitostí k zahánění neduhů bývá v chladných obdobích roku dost, nakoupili jsme čaje ze směsí bylin i my. Ne však proto, abychom zjišťovali, zda vás dokážou uzdravit, ale abychom se přesvědčili, že se v nich nenacházejí nežádoucí látky. Z 12 analyzovaných vzorků jich třetina propadla, včetně dvou určených dětem. Na vině byly pesticidy a kontaminace jedovatým býlím.

Bylinky obsahují řadu chemických látek, některé se silnými účinky na fungování lidského organismu. Proto se v nejrůznějších podobách využívají po celá tisíciletí k léčebným účelům. Jedním ze způsobů, jak je užívat, je například bylinný odvar. Právě na bylinné čaje jsme se zaměřili tentokrát.

Do našeho testu jsme vybírali takové, které přímo neslibovaly uzdravit ani tělo, ani ducha, jejich obaly však specifikovaly, že jde o směsi bylin. Do laboratoře jsme nakonec vyslali 12 směsných bylinných čajů, z toho tři byly určené malým dětem. Jeden čaj byl sypaný, zbytek se pak nacházel v nálevových sáčcích.

Naším cílem bylo například zjistit, jaká je kvalita bylinek, které se dostávají do našich šálků, jak šetrně se s nimi během zpracování zacházelo, zda neobsahují jiné, jedovaté rostliny nebo jaké množství chemických prostředků kupříkladu proti škůdcům se do nich dostalo.


Bylinné čaje (porovnat)

Dětské bylinné čaje (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Bylinné čaje (12 výrobků)
poslední aktualizace: 1.2.2018


Přihlásit