Některé hry na mobil vás mohou odposlouchávat

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.1.2018   

Některé hry dostupné v obchodě Google Play jsou hodně zvědavé. Používají mikrofon chytrého telefonu k sledování zvuku vaší televize. Údaje o tom, jak sledujete reklamy, jsou totiž dobře zpeněžitelné.

Hry na mobilní telefony s operačním systémem Android jsou fenoménem posledních let. Úkolem některých z nich přitom není pouze krácení času, nýbrž přes mikrofon telefonu zjišťovat, na co se díváme v televizi. Podle New York Times k tomu používají software od start-upu Alphonso, sbírajícího data o sledovanosti pro zadavatele reklamy. Není těžké zjistit, které hry to jsou – stačí zadat do vyhledávání v Google Play Store „Alphonso automated“ a vyskočí vám Beer Pong, Real Bowling Strike, Tennis Pro 3D, Backyard Soccer 3D, Dark Runner a mnohé další. V jejich popisu je o dovednostech Alphonsa zmínka, avšak v anglickém jazyce.

Můžete zrušit svůj souhlas

Při instalaci hry na smartphone jste vyzváni k souhlasu s přístupem softwaru k různým informacím – k poloze, kontaktům, fotkám a v případě zmíněných her i k mikrofonu přístroje. Uživatel vše často automaticky přijme bezmyšlenkovitým odkliknutím. A i kdyby odmítl používání mikrofonu, aplikace si ho stejně zařídí, takže je pak potřeba navíc zrušit jeho zapnutí při otevření hry. UFC Que Choisir?, francouzská spotřebitelská organizace, připomíná, že je takové chování aplikace nezákonné – zákazník se má rozhodovat, zda s něčím souhlasit (opt-in) a nikoliv zda něco odmítnout (opt-out).

Většina těchto her je k mání i pro iPhone v App Store, ty však podle zjištění UFC Que Choisir? nevyžadují přístup k mikrofonu a nesoustřeďují se tedy na odposlouchávání vašeho soukromí.

Přihlásit