TEST: Vyplatí se investovat do drahé myčky?

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 12.3.2009   

Časopis TEST otestoval 50 modelů volně stojících a vestavných myček nádobí.  Zastoupeny jsou významné značky všech cenových kategorií. Mezi nejlepší modely se dostaly jak dražší, tak i levné přístroje. Dvě myčky získaly nejhorší „nedostatečné“ hodnocení.

Správným výběrem myčky lze ušetřit nejen náklady na pořízení (některé dobré myčky stojí okolo deseti tisíc korun), ale také náklady na provoz. Rozdíl mezi spotřebou vody je až 8 litrů u srovnatelných programů. Úspory zejména elektrické energie lze docílit také použitím úsporného programu. Některé myčky ovšem při použití tohoto programu spotřebují více vody než při normálním programu, a to až o čtyři litry více na jeden mycí cyklus.

V testu jsou zastoupeny všechny klíčové značky na trhu; u některých je kvalita kolísavá, a to bez ohledu na cenu. Týká se to zejména značek Bosch/Siemens a Whirlpool. Mezi testovanými jsou i modely méně známých značek, které nabízejí především kuchyňská studia. „Velmi nás překvapilo, že mezi nejhoršími myčkami byla vedle jedné nejlevnější také jedna z nejdražších myček v testu,“ upozorňuje Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. „Obě myčky myjí velmi špatně a přitom je mezi nimi více než čtyřnásobný cenový rozdíl,“ dodává Beneš. To dokazuje, že cena je nastavená spíše podle značky a drahá značka nemusí vždy znamenat dobrou kvalitu.

Poprvé byly v testu zastoupeny myčky značek Baumatic a Goddess. Baumatic je italská, poměrně drahá značka, která se profiluje právě v oblasti kuchyňských studií. Goddess je značka levných spotřebičů, které na trh dodává firma HP Tronic Zlín. Obě tyto myčky získaly pouze „dostatečné“ hodnocení, i přesto že myčka Baumatic stojí dvakrát tolik než myčka Goddess. 

Hlavní nedostatky testovaných modelů spočívaly v konstrukci horního a především dolního koše myčky (nádobí se vzájemně dotýkalo, což znemožňovalo jeho řádné umytí), nebo v konstrukci ostřikovacích ramen. Kromě zmíněných rozdílů ve spotřebě vody a elektrické energie byly zaznamenány i velké rozdíly v hlučnosti jednotlivých modelů. Ty však souvisí především s cenou, levnější modely bývají hlučnější než ty dražší.

Test 26 volně stojících myček vychází v březnovém vydání časopisu TEST. Spolu s výsledky 24 vestavných modelů je k dispozici předplatitelům časopisu TEST na www.dtest.cz.

Dále v březnovém vydání čtenáři naleznou test letních pneumatik, odstraňovačů skvrn a havarijního pojištění.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 227 027 632
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 227 027 632

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).

 

Přihlásit