Dobré a kvalitní není jen pravé šampaňské, skvělou volbou jsou i sekt nebo crémant. Spotřebitelé zřejmě různá šumivá vína považují za velmi podobná a vybírají si podle chuti a peněženky. V roce 2016 se v Německu prodalo 12,5 milionu lahví krále perlivých vín, pravého šampaňského, což je o 5 % více než rok předtím, ale podstatně vyšší podíl na trhu má dlouhodobě klasický sekt. Ve stejném roce se jej v Německu prodaly zhruba 3 miliony hektolitrů a toto množství každým rokem stoupá. Ze stránek spotřebitelské organizace Stiftung Warentest jsme se o šumivých vínech dozvěděli několik zajímavostí.
Sekt v kvalitě šampaňského
Sekt, šampaňské, crémant a cava jsou kvalitní šumivá vína nedosycovaná oxidem uhličitým. Bublinky mají tedy výhradně „vlastní“, vzniklé při specifickém výrobním procesu. Jinak je to s perlivými šumivými víny, která dosycováná být mohou a jejichž výroba se neřídí tradičním „šampaňským“ postupem.
Správně vyrobený sekt poznáte podle poznámky na vinětě o tradiční nebo klasické fermentaci v láhvi. Může plně odpovídat kvalitě šampaňského, a přitom bude obvykle levnější.
Chcete-li si užít dobrého pití, nenechte se zaslepit velkými značkami a nabubřelými názvy. Nejeden test Stiftung Warentestu vyhrály některé z nejlevnějších výrobků. Sekty kvašené v tanku (tedy vyrobené rychleji a jednodušeji) nebo šumivé víno z diskontní prodejny mohou být také velmi dobré.
Naučte se kombinovat
Šumivá vína se hodí téměř ke všemu, je ovšem nutné mezi nimi rozlišovat. Lehká si rozumí s plody moře, s rybami a bílým, třeba krůtím nebo kuřecím, masem. Vyzrálá a silná se hodí k výraznější chuti hovězího, jehněčího, kachny nebo husy. Polosuchá a mírně šumivá skvěle doplní sladký moučník.
Například k jemným sýrům se dobře hodí sekt ovocnější chuti, zatímco k tvrdým, jako je parmezán, spíše nápoj trpčí.
S šampaňským se nehubne
Sladkost šumivého vína záleží na kyselosti a obsahu zbytkového cukru. Například extra brut smí obsahovat maximálně 6 gramů cukru na litr nápoje. Mild nebo doux jej však má 50 g a více, což znamená, že lahev o obsahu 0,75 l vydá na poctivých 12 kostek. Bublinky snižuji vnímání sladkosti, a zatímco suché víno nemívá více než 9 gramů cukrů na litr, suchý sekt jich může obsahovat 17 až 32.
Pokud se snažíte omezit příjem kalorií, sledujte nejen obsah cukru, ale i alkoholu. Platí, že čím více alkoholu, tím více kalorií.
Z Francie nebo z Anglie?
Není zcela jasné, kdo vyrobil první šampaňské. Podle legendy to byl francouzský mnich Dom Pérignon, který prý při pohledu na své první šumivé víno zvolal: „Bratři, rychle pojďte, piji hvězdy!“ Pravděpodobnější však je, že otcem šampaňského je Angličan, chemik Christopher Merret, který popsal způsob jeho výroby mnohem dříve, již v roce 1662. Angličané dokonce tvrdí, že slavný výrobce šampaňského Moët & Chandon vymyslel a pustil do světa příběh šťastného mnicha přes sto let po jeho smrti.
Každému chutná jiné
Podle odborníků si nejlépe vychutnáte šampaňské ve vysokých úzkých sklenkách, protože v širokých a baňatějších se z něj příliš rychle vytrácí kyselina uhličitá. Stejně tak říkají, že dobré šumivé víno není otázkou ceny nebo značky, že nejdůležitější je chuť. Je zajímavé, že muži a obecně milovníci vína volí raději pravé šampaňské, zatímco ženám a mladším lidem chutná více sekt, který je méně komplikovaný a mívá ovocnější a svěžejší aroma.
Jen tak mimochodem – víte, že když necháte špunt vyletět, tedy „bouchnete šampaňské“, je jeho rychlost až 50 km/h a zvuk dosahuje až 110 decibelů? Stejně jako v dálce startující letadlo nebo sbíječka asfaltu.
Na zdraví!