Elektronická kontrola stability (ESC, ESP)

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2021 Obsah dubnového dTestu

Výrobci automobilů a jejich dodavatelé provádějí stovky testů při vývoji ESC (Elektronická kontrola stability) pro jejich vozidla. Pokouší se zajistit, že systém bude pracovat za všech možných okolností: při různých rychlostech a stavu vozovky, při různých manévrech a reakcích řidiče.

Euro NCAP nemá prostředky k zopakování všech vývojových testů výrobců, aby zjistila, jak dobře systém pracuje. V současnosti neexistuje žádný test ani jednoduchá kombinace testů, která by nám mohla pomoci vyvodit o bezpečnosti systému ESC tak dobré závěry, jaké se nám ukazují v reálném životě. Stejně tak nemůže analýza reálných nehod rozlišit bezpečnost nabízenou různými typy systémů, pouze nám je schopna říci, že auta vybavena ESC se méně účastní nehod. Ty také nejsou tak závažné, jako u aut bez něj.

Euro NCAP a jeho členové pokračují v práci na všech možných testovacích metodách. Zajištění opakovatelných a porovnatelných výsledků má pro nás primární význam, pokud chceme nabídnout spotřebitelům informace o bezpečnosti nabízené různými systémy. Dokud ale nenajdeme způsob, jak takovou úroveň opakovatelnosti zajistit, bude Euro NCAP hodnotit ESC raději jako souhrn technických vlastností.

Od roku 2008, se snaží Euro NCAP rozšířit zabudování ESC do vozidel všech výrobců. Bohužel, mezi jednotlivými evropskými zeměmi a různými typy vozů se vybavení značně liší. K zajištění větší vybavenosti vozidel ESC, dává nyní Euro NCAP standardně tři body vozidlům, u kterých je celá modelová řada vybavena ESC nebo je aspoň pro každou variantu uvedena jako možnost. Výrobce také očekává prodej alespoň 85% vozidel s tímto systémem zahrnutým ve standardním vybavení. Toto minimum bude zvýšeno v roce 2010 na 90% a v roce 2011 na 95%. Od roku 2012 bude Euro NCAP hodnotit a odměňovat pouze ta zařízení, které budou součástí standardní výbavy modelů.

Přihlásit