Jak vybrat instantní kávu

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2023 Obsah únorového dTestu

Aktualizováno: 30.12.2017

Instantní nebo také rozpustná káva je potravinářský výrobek získaný výhradně z pražené zrnkové kávy a má formu prášku či granulí. Výrobní postup je ve stručnosti následující: Hrubě mletá pražená káva se pod vysokým tlakem louhuje v horké vodě, vzniklý extrakt se pak usuší. Výhodou instantního výrobku je snadná příprava.

Definici instantní kávy najdeme ve vyhlášce Ministerstva zemědělství č. 330/1997 Sb., v platném znění, která výrobcům ukládá, že do výrobku nesmí přijít žádné jiné látky než z pravé zrnkové kávy. V instantní (rozpustné) kávě smí být nejvýše 5 % vlhkosti a zároveň musí obsahovat alespoň 2,5 % kofeinu. Ve výrobku s názvem káva se nesmí používat kávovinové náhražky, například pražený čekankový kořen.

Pro výběr: Že jedinou výchozí surovinou výrobku je skutečně a pouze káva, najdeme na etiketě. Ve složení výrobku je to uvedeno například slovy „100% rozpustná káva“ nebo „pražená rozpustná 100% káva“ apod. Jestliže výrobek obsahuje přidané kávoviny, musí to být ve složení napsáno a už se nesmí nazývat instantní (rozpustnou) kávou. Pozor si dejte, pokud se na přední straně obalu objevují pozměněné či zdrobnělé obchodní názvy jako „Cafe“ nebo „Kávička“. V takovém případě se může jednat o směs s kávovinami. Pravdu nejlépe odhalíte ze složení.

S kofeinem či bez? Rozpustná káva si zachovává vlastnosti klasické kávy, obsahuje tedy i kofein, jehož podíl ve výrobku musí podle vyhlášky tvořit nejméně 2,5 %. Prodává se také instantní (rozpustná) káva bez kofeinu, v tomto případě smí být jeho obsah nejvýše 0,3 %.

Z arabiky nebo z robusty? Jemnější odrůda kávy je arabica, která je dražší, protože má nižší výnosy a sklízí se ručně. Obvyklá je kombinace druhů arabika s drsnější a na kofein bohatší robustou. Bohužel výrobce použité odrůdy kávy deklarovat nemusí a na řadě obalů je proto nenajdete.

Co znamená lyofilizovaná? Tímto výrazem výrobce upozorňuje na novější a šetrnější způsob sušení kávového extraktu tzv. vymrazováním. Silný výluh (extrakt) kávy, který je základem finálního výrobku, se suší za velmi nízkých teplot, proces se označuje jako lyofilizace. Tradičnějším způsobem sušení je tzv. sprejování, kdy se silný kávový extrakt rozstřikuje v proudu horkého vzduchu, až se kapičky usuší na prášek. Informace o použité metodě sušení rovněž není povinná. Lyofilizovanou kávu však často prozradí její typický vzhled - velké krystalky s hladkým povrchem.

Do kdy spotřebovat? Na obalu musí být datum minimální trvanlivosti, do kterého má být instantní káva zkonzumovaná. Čím delší, tedy vzdálenější datum, tím čerstvější výrobek si odnesete domů.

Databáze testovaných výrobků

Instantní káva (12 výrobků)
poslední aktualizace: 2.1.2018


Přihlásit