Jak vybrat pračku se sušičkou

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 2.2.2022

Pračka kombinovaná se sušičkou může být zajímavou alternativou pro domácnosti s nedostatkem místa na sušení prádla. Spotřebič 2 v 1 spojuje funkce obou přístrojů, prádlo tedy vypere a následně také usuší. Pračko-sušičky mají ale několik slabých míst, což potvrdily i výsledky našich testů. Poradíme vám, na co si dávat při výběru takového spotřebiče pozor.

K sušení je potřeba voda

Dnes nejrozšířenější samostatné sušičky nejčastěji fungují na principu kondenzace s pomocí tepelného čerpadla. Ohřátý vzduch proudí bubnem s vlhkým prádlem, kde se nasytí vodními parami. Poté dojde k jeho zchlazení studeným vzduchem, pára zkondenzuje (tedy znovu zkapalní) a v tekuté podobě je sbírána v kondenzační nádobě. Po dokončení programu je potřeba plastovou nádrž vytáhnout a vodu vylít. Sušičku lze většinou také napojit na odpad a starost s vyléváním vody pak odpadá.

Pračky kombinované se sušičkou běžně nemají tepelné čerpadlo a sběrnou nádobu na kondenzát. Vznikající pára je kondenzována studenou vodou a odváděna v kapalné podobě přímo do odpadu. U kombinovaných přístrojů tak narůstá spotřeba vody, která je nutná k praní i sušení. Aktuálně otestované pračko-sušičky spolykají během sušení v průměru osm a půl litru na kilogram bavlněného prádla a necelých deset litrů při programu pro syntetiku. Oproti tomu pračko-sušička s tepelným čerpadlem, kterou do testu zařadili zahraniční kolegové, bohužel však u nás není dostupná, spotřebuje pouhého 0,2 litru na kilogram prádla. Takové přístroje jsou ale (aspoň zatím) raritou.

Důležitým parametrem, který by neměl uniknout vaší pozornosti, je maximální kapacita pračko-sušičky. Při praní pojme buben stejné množství prádla jako u klasické pračky, konkrétně 8 až 10 kg bavlněné náplně. Kapacita při sušení je ale výrazně nižší – jen 4 až 6 kg bavlny. Když to srovnáme se samostatnými sušičkami, do kterých se vejde 7 až 9 kg prádla, je zřejmé, že v tomto ohledu kombinované spotřebiče zaostávají.

V praxi tedy není možné usušit v pračko-sušičce stejné množství prádla jako při využití plné prací kapacity. Máte dvě možnosti – po vyprání část oděvů odebrat a usušit zvlášť nebo prát menší množství věcí, které bude odpovídat kapacitě pro sušení. Situaci navíc nepomáhají poměrně dlouhé sušicí programy a vyšší spotřeba elektřiny i vody.

Daň za kompromis

Spojení pračky a sušičky do jednoho přístroje zkrátka není vůbec snadné. Navenek to sice vypadá, jako by si z oka vypadly, ve skutečnosti jde ale o technicky a konstrukčně odlišné výrobky. Buben běžné sušičky je mnohem větší než ten prací, prádlo při vysoušení vyžaduje daleko více prostoru než při zbavování nečistot. Kombinované modely ale pracují jen s jedním bubnem. Pokud chcete sušit větší objemy prádla a pračka se u vás doma téměř nezastaví, doporučujeme zakoupit spíše samostatně stojící sušičku. Tedy pokud vám to dispozice bytu umožní.

Sušička vpravená do těla pračky přichází kromě prostoru pro buben také o nádobu na kondenzát. Funguje na lehce odlišném principu než ty samostatné s tepelným čerpadlem a k účinnému zbavení prádla vlhkosti potřebuje vodu. Více se dozvíte v boxu.

Na co se zaměřit

Před nákupem myslete také na rozměry samotného přístroje a dobře si změřte prostor pro něj určený. V některých situacích mohou rozhodovat centimetry. Není nic horšího než si domů přinést zbrusu nové zařízení a zjistit, že se na zvolené místo nevejde.

Doporučujeme promyslet a položit si následující otázky. Má vybraná pračko-sušička dostatečně dlouhý kabel, aby pohodlně dosáhla k zásuvce? Jaké nabízí programy a funkce? Nechybí jí program, který často používám? Mnohé z funkcí pračko-sušiček využijete, jiné zase ne. Proto je dobré ujasnit si, co preferujete, a nastudovat si nabídku jednotlivých výrobců.

V dnešní době je již prakticky samozřejmostí, že pračky (včetně těch kombinovaných se sušičkou) mají displej s ukazatelem zbytkového času praní (a sušení). Nabídka základních programů je u většiny modelů podobná, zaměřte se tedy spíše na přídavné funkce. Zajímavým prvkem může být možnost propojení spotřebiče s chytrým telefonem či tabletem a ovládání skrze aplikaci.

Jako tradičně doporučujeme přímo v obchodě vyzkoušet jednotlivé modely a jejich obsluhu. Zaměřte se na snadnost otevírání a zavírání dveří, u kterých je důležitý rovněž dostatečně velký otvírací úhel, případně také na manipulaci s dávkovačem pracího prášku. Prohlédněte si ovládací panel, tlačítka a symboly, které by měly být přehledné a srozumitelné.

Databáze testovaných výrobků

Pračky se sušičkou (9 výrobků)
poslední aktualizace: 3.2.2022


Přihlásit